Kada je 1995. godine, u divljini, u Nacionalnom parku Jeloustoun, pušteno 14 vukova, naučnici nisu ni pomišljali da će to promijeniti cjelokupni ekosistem parka.
70 godina u parku nije bilo vukova, a za sve to vrijeme tamo su vladali jeleni, koji su tokom godina nekontroliranog uzgoja nanijeli ozbiljnu štetu biljnom svijetu.
Četrnaest vukova, naravno, nisu mogli da pojedu sve jelene, ali primorali su ih da izaberu mjesta za pašnjake pažljivije i da izbjegnu neke dijelove parka u kojima su vukovi stalno patrolirali.
Na tim mjestima vegetacija je počela da oživljava. Za šest godina broj stabala porastao je za čak pet puta. Pojavili su se dabrovi kojima su bila potrebna drveća da bi izgradili brane.
Izgradnjom brana povećao se i broj vodenih pacova, pataka i riba. Vukovi su smanjili populaciju šakala, što je dovelo do povećanja broja zečeva i miševa, a oni su zauzvrat privukli jastrebove, jazavce i lisice u park.
Medvjedi su dolazili u park, jer su mogli da otjeraju vukove od svog plijena ili pojedu njihove ostatke.
Ono što je začuđujuće, vukovi su promijenili tok rijeka. Njihovi kanali su se ispravili i stabilizirali, obalna erozija se smanjila.
To se dogodilo zato što je uticaj vukova na jelene doveo do eksplozivnog rasta drveća i trave na obalama rijeka, što je dovelo do njihovog jačanja. Geografija samog parka se promijenila, a sve zahvaljujući 14 vukova puštenih prije manje od 25 godina.
Otisak.ba