More

    Više od 73.000 Rohinja prebjeglo u Bangladeš

    Mijanmar je pozvao Rohinja muslimane na nemirnom sjeverozapadu zemlje da sarađuju u potrazi za pobunjenicima.

    Agencija Ujedinjenih naroda za izbjeglice (UNHCR) priopćila je da je iz Mianmara u Bangladeš u posljednjih osam dana izbjeglo 73.000 Rohinja muslimana.

    Obespravljena muslimanska manjina Rohinja, koja živi u mianmarskoj pokrajini Arakan, meta je novih napada mianmarske vojske i budističkih naoružanih skupina te je primorana bježati u susjedni Bangladeš, prenosi Anadolija.

    Regionalna glasnogovornica UNHCR-a u Bangladešu Vivian Tan potvrdila je da je kopnenim i pomorskim putem u Bangladeš do sada ušlo najmanje 73.000 Rohinja muslimana, a da desetine tisuća njih i dalje čekaju na mianmarsko-bangladeškoj granici.

    U novom valu napada na muslimanska sela u Arakanu, mianmarska vojska i budistički pobunjenici su od 25. kolovoza spalili desetke sela i ubili veliki broj mještana.

    Vlasti Mianmara ne dozvoljavaju međunarodnim organizacijama pristup u Arakan, pa precizni bilansi stradanja i posljedica napada na lokalnu muslimansku manjinu još nisu poznati.

    Lokalne nevladine organizacije iz Arakana javljaju da je u napadima u proteklih nekoliko dana ubijeno najmanje 1.000 muslimana, a neki izvori govore i o više tisuća ubijenih.

    Erdogan: To je genocid

    U međuvremenu je Mianmar pozvao muslimane na nemirnom sjeverozapadu zemlje da surađuju u potrazi za pobunjenicima, čiji su koordinirani napadi na policijske i vojne postaje i snažan vojni odgovor na njih izazvali jedan od najvećih izljeva nasilja u područjima gdje živi zajednica Rohinja u nekoliko desetljeća.

    Odnos većinski budističkog Mianmara prema 1,1 milijun muslimana Rohinja najveći je izazov s kojim se suočava čelnica Aung San Suu Kyi.

    Zapadni kritičari optužuju je da se ne zauzima za manjinu koja se već dugo žali da je žrtva progona.

    Turski predsjednik Recep Tayyip Erdogan rekao je ranije da je nasilje protiv muslimana preraslo u genocid.

    To označava dramatičnu eskalaciju nasilja koje se kuha od listopada, kada je mali napad Rohinja na sigurnosne postaje izazvao siloviti vojni odgovor.

    Nemirna pokrajina

    “Muslimani u selu u sjevernom Maungtawu pozvani su preko razglasa da surađuju dok su sigurnosne snage tražile pripadnike Arakan Rohinja vojske spasa (ARSA), a ne da predstavljaju prijetnji niti mašu oružjem dok sigurnosne snage ulaze u njihovo selo”, prenosi državni dnevni list Global New Light of Myanmar u nedjelju.

    Vlada je ARSA-u proglasila terorističkom organizacijom. Skupina je preuzela odgovornost za koordinirane napade na policijske i vojne postaje prošli tjedan.

    U selu Maungni seljani su ranije ovog tjedna uhvatili dva pripadnika ARSA-e i predali ih vlastima, dodaje list.

    Vojska je na svojoj Facebook stranici napisala da su pobunjenici Rohinja zapalili samostane, škole, kuće te spalili Budine slike u Rakhineu na sjeveru zemlje.

    Uništeno je više od 200 objekata, uključujući domove i trgovine, u nekoliko sela, dodaje vojska.

    SourceAgencije

    POSLEDNJE VIJESTI

    - Advertisement -

    POVEZANE VIJESTI

    Ostavite komentar. NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove autora komentara, a ne stavove portala Otisak.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja jer takvi komentari neće biti objavljeni. Otisak.ba zadržava pravo da određene komentare obriše bez najave i objašnjenja.

    Molimo Vas unesite komentar
    Molimo Vas unesite Vaše ime ovdje

    + sixty two = 64