Put Milorada Dodika od miljenika Zapada do osobe sa američke “crne liste”, gdje pravi društvo svjetskim teroristima, kriminalcima, diktatorima, bio je dug, mukotrpan i (ne)predvidiv.
Njegov politički uspon bio je direktno povezan sa aktivnostima međunarodne zajednice na uspostavi mira i stabilnosti u Bosni i Hercegovini.
Dodik, kao i Biljana Plavšić, nametnuli su se u prvim godinama nakon rata kao jedina “razumna” opozicija i alternativa SDS-u i njegovoj ratnoj strukturi, u kojoj je i dalje glavnu riječ vodio osuđeni ratni zločinac Radovan Karadžić.
Međunarodne vojne snage su u proljeće 1998. godine tokom energične vojne akcije u Banjoj Luci upale u hotel “Bosna” i uhapsile najveći broj tadašnjeg rukovodstva Srpske demokratske stranke.
Kako je izgledala akcija koju su izvele elitne jednice vojske Velike Britanije, pogledajte na ovom video zapisu…
Nekoliko mjeseci kasnije, kada je Biljana Plavšić preuzela dužnost predsjednice Republike Srpske, za predsjednika Vlade RS predložila je Milorada Dodika, lidera marginalne stranke Saveza nezavisnih socijaldemokrata.
Uprkos tome što je SNSD imao samo dva poslanika, na sjednici Narodne skupštine RS u Bijeljini, koja je održana uz robusno prisustvo pripadnika SFOR-a, Dodik je nezapamćenim izbornim inženjeringom i “zavrtanjem ruku”, u režiji stranih diplomata, postao novi premijer RS.
Nekoliko mjeseci kasnije, Madeleine Albright, tadašnja državna tajnica SAD, doputovala je u Banju Luku da osobno podrži vođstvo Republike Srpske, predvođeno Biljanom Plavšić i Miloradom Dodikom.
Tom prilikom, visokoj gošći ukazane su najveće počasti, a “reformsko” rukovodstvo RS-a državna tajnica SAD nazvala je “svježim vjetrom sa Balkana”.
Pogledajte kako su Dodik i Plavšićka srdačno i sa zahvalnošću dočekali Madelaine Albright.