Kompanije širom svijeta prijavljuju da su pogođene velikim hakerskim napadima.
Britanska marketinška agencija WPP samo je jedna od desetak firmi koja je prijavila probleme.
Ukrajinske firme, uključujući glavnog državnog distributera električne energije te glavni aerodrom u Kijevu, bile su među prvima koji su prijavili cyber napad, javlja BBC, prenosi portal Faktor.
Neki stručnjaci smatraju da bi se opet moglo raditi o ransomwareu, sličnom onome koji je korišten u velikom napadu prošlog mjeseca, nazvanom Wannacry.
Kompjuterski stručnjak Alan Woodward je izjavio kako se “čini da je ovo varijanta ransomwarea koji se pojavio prošle godine. Unaprijedili su ga kriminalci, a originalan naziv mu je bio Petya”.
Glasnogovornik sigurnosne firme Recorded Future Andrei Barysevich je izjavio da je u posljednjih 12 mjeseci naišao na brojni malware koji se može kupiti putem interneta, a košta samo 28 dolara na forumima.
Naglasio je kako smatra da ovakvi napadi neće prestati jer ih hakeri smatraju previše unosnim.
– Firma iz Južne Koreje upravo je platila milion dolara za vraćanje svojih podataka, što je ogromna zarada za cyber kriminalce, kazao je Barysevich.
Napade je prijavila i Centralna banka Ukrajine, avio kompanija Antonov, te dvije poštanske firme.
Ruska naftna kompanija Rosneff te danska firma Maersk također su prijavile probleme, uključujući u uredima u Velikoj Britaniji i Irskoj.
Španski mediji su javili da su pogođene multinacionalne kompanije poput Mondeleza te pravne firme DLA Piper, a u Francuskoj je napadnut proizvođač građevinskog materijala St Gobain.
U Kijevu je zbog napada prestao raditi i kompjuterski sistem podzemne željeznice te nekoliko lanaca benzinskih stanica.
Zamjenik predsjednika ukrajinske vlade objavio je fotografiju na Twitteru koja prikazuje napad na vladine sisteme, na kojoj piše: “Ta-daaa! Pala je mreža sekreterijata kabineta ministara”.
Napad je pogodio i sistem za nadzor radijacije u elektrani u Černobilu, javljaju svjetski mediji. Svi radovi su prekinuti jer su radnici izgubili pristup sistemu.
Tim kompjuterskih stručnjaka trenutno radi na rješavanju problema, a direktor smjene Vladimir Ilčuk je za ukrajinske novine Pravda izjavio da nema prijetnje od radijacije.
Prema podacima Norsea, kompanije koja se bavi analizom i porijeklom hakerskih napada širom planete, trenutno je ovim virusom najugroženija Evropa, a Bosna i Hercegovina se nalazi na listi država kojima prijeti opasnost.
Do ovog trenutka Petya nije registrovana na prostoru BiH, ali nije isključeno da se proširi i na našu zemlju.
Petya koristi lažni potpis Microsofta prilikom infiltriranja u sisteme i za sada od ovog virusa ne postoji nikakva zaštita.
Virus napada datoteke, koje potom zaključa i od vlasnika traži novac da mu se vrate podaci sa računara.
Nadležni organi ne znaju ko stoji iza ovog napada, kao što nisu saznali ni ko je stajao iza napada virusom “Wanna Cry”, a jedino što je poznato je e-mail napadača, koji glasi wowsmith123456@posteo.net.