Dužnosnik UN-a kritizirao američke planove da pojača humanitarnu pomoći Gazi, kao što je izgradnja privremene luke i dostava pomoći zrakom, rekavši da su to “apsurdne” i “cinične” metode sve dok SAD i dalje vojno pomaže Izraelu.
U vrijeme kada Gazi prijeti glad pet mjeseci nakon početka izraelske akcije protiv Hamasa, američka vojska je zrakoplovima dostavila hranu tamošnjim stanovnicima i planira izgraditi privremenu luku za uvoz humanitarne pomoći na Sredozemnoj obali.
Spuštanje pomoći iz zraka “ne čini puno da ublaži neishranjenost i ne čini ništa da zaustavi glad”, rekao je novinarima u Ženevi Michael Fakhri, UN-ov posebni izvjestitelj prava na hranu.
Upozorio je na kaos dok se izgladnjeli ljudi bore za namirnice i dodao da luke nitko nije tražio.
“Kad zemlje koriste dostavu hrane iz zraka, kao i te pomorske luke, to je uobičajeno, ako ne i uvijek kad dostavljate humanitarnu pomoć na neprijateljski teritorij”; rekao je.
Američka diplomatska misija u Ženevi nije odmah bila dostupna za komentar.
Fakhri, libanonsko-kanadski profesor prava koji je dobio mandat UN-ova Vijeća za ljudska prava kako bi dokumentirao i savjetovao o globalnoj sigurnosti hrane, rekao je da takve metode nemaju smisla dok Washington nastavlja vojno podupirati Izrael.
Američki parlament je namijenilo dodatnih 17.6 milijardi vojne pomoći Izraelu u ratu protiv Hamasa koji se nastavlja kao odgovor na napad militanata 7. listopada.
“To je više od savezništva. To je brak. Gotovo da je nevjerojatno”, rekao je o američkoj pomoći Izraelu, nazvavši nedavne humanitarne mjere “performansom za domaću publiku uoči izbora.”
“To je jedina racionalna, koherentna interpretacija, jer iz humanitarne perspektive, iz međunarodne perspektive iz perspektive ljudskih prava, apsurdno je na mračan i ciničan način”, istaknuo je.
Otisak.ba