More

    U Brčkom obilježen Dan Armije RBiH

    Povodom 26. godišnjice Armije, na Centralnom spomen-obilježju u centru gradu položeni su vijenci i cvijeće, čime je odata počast šehidima i poginulim borcima.

    - Advertisement -

    U organizaciji Koordinacije boračkih udruženja Armije Republike Bosne i Hercegovine (RBiH) Brčko distrikta, u nedjelju je u ovom gradu obilježen 15. april – Dan Armije RBiH, javlja Otisak.ba.

    Povodom 26. godišnjice Armije, na Centralnom spomen-obilježju u centru gradu položeni su vijenci i cvijeće, čime je odata počast šehidima i poginulim borcima.

    “Mi se trebalo sjetiti tih vremena i izvući neku pouku. Pouka je da pokušamo graditi bolji ambijent u državi Bosni i Hercegovini i Brčkom. Ovaj grad nije tijesan za bilo kojeg njegovog stanovnika. U tom duhu, Koordinacija će i dalje raditi. Spremni smo pružiti svaku saradnju i svima ostalima. Moram istaći dobru saradnju sa boračkim organizacijama iz reda druga dva naroda u proteklom periodu”, kazao je u izjavi medijima predstavnik Koordinacije Avdija Banda.

    U ponedjeljak će biti položeni vijenci i cvijeće na Šehidskom mezarju u brčanskoj mjesnoj zajednici Gornji Rahić.

    U četvrtak, 19. aprila, u Domu Islahijjeta u Brčkom, bit će predstavljena monografija Drugog korpusa Armije RBiH.

    Historijske činjenice

    Armija je bila zvanična oružana snaga RBiH za vrijeme rata u ovoj zemlji. Formirana je od jedinica Teritorijalne odbrane BiH, i organiziranih dobrovoljaca. Vrhovni zapovjednik bio je predsjednik Republike.

    Što se tiče strukturnog uređenja Armije, bila je sastavljena od korpusa. Korpusi su bili formirani na regionalnom principu: Prvi korpus – Sarajevo, Drugi korpus – Tuzla, Treći korpus – Zenica, Četvrti korpus – Mostar, Peti korpus – Bihać, Šesti korpus – Konjic, Sedmi korpus – Travnik.

    Najčešći simbol ARBiH bio je ljiljan, a grb je bio grb RBiH uz dodatak zlatnih mačeva i vojnih natpisa.

    Najveće odlikovanje je “Zlatni ljiljan”, koji se dobijao za efikasnost odrađivanja svrhe i cilja ARBiH, a svrha i cilj bili su odbrana međunarodno priznate RBiH.

    Nakon Dejtonskog mirovnog sporazuma definirana je kao bošnjačka komponenta Vojske Federacije BiH, a nakon reforme odbrane transformirana je u Bosanske rendžere, jednu od tri brigade u sastavu Oružanih snaga BiH.

    - Advertisement -spot_imgspot_img
    SourceOtisak.ba

    POSLEDNJE VIJESTI

    - Advertisement -

    POVEZANE VIJESTI

    - Advertisement -spot_img

    Ostavite komentar. NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove autora komentara, a ne stavove portala Otisak.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja jer takvi komentari neće biti objavljeni. Otisak.ba zadržava pravo da određene komentare obriše bez najave i objašnjenja.

    Molimo Vas unesite komentar
    Molimo Vas unesite Vaše ime ovdje

    8 × one =