Uoči lokalnih izbora sa kojima ćemo se suočiti za nešto više od mjesec, Bosna i Hercegovina i dalje nema mehanizme kojim bi natjerala političare da prikažu svu svoju imovinu, ali ni sankcije za one koji ne navode tačne podatke u svojim prijavama.
Imovinske kartone je na prošlim lokalnim izborima na provjeru dalo manje od četvrtine od 4.000 nosilaca javnih funkcija u Republici Srpskoj, samo njih 990. Slično je i na nivou BiH, gdje je od 600 funkcionera, imovinu prikazalo njih samo 291.
Sve ovo navedeno je u izvještaju Evropske unije od prije godinu i po u kojem se jasno naznačava da je netransparentnost imovine nosilaca funkcija primjer neefikasnosti kontrolnih organa u BiH sa jakom sugestijom da se na rješavanju ovih problema mora više raditi, piše Capital.
U izvještaju se navodi da nisu vođeni postupci zbog nedostavljanja imovinskih kartona, niti vršene provjere istinitosti onih koji su nešto i prijavili. Iako je BiH stekla status kandidata za članstvo u EU, jasno je da nosioci najviših funkcija nisu posebno zbrinuti zbog neispunjavanja obaveza prema zajednici koja traži da se dostigne određeni nivo razvoja prije priključenja.
Nema sankcije, pa nema ni objave
Viši istraživač za pravne poslove u “Transparency International” BiH Damjan Ožegović kaže da ne samo što nema obaveze da se sva imovina tačno i bez sakrivanja prikaže, nego nema ni mehanizama za provjeru i sankcionisanje onih koji je kriju i lažu u prijavama.
Smatra da ipak ima nekog pomaka na bolje, doduše, “mravljim koracima”.
– Propisi koji regulišu imovinske kartone izabranih zvaničnika, nosilaca izvršnih funkcija se popravljaju, a nedavno smo mijenjali Zakon o visokom sudskom i tužilačkom savjetu BiH kojim je regulisana ova materija i propisano uspostavljanje posebnog odjela za provjeru imovine sa širim ovlašćenjima. Međutim, naravno da ga političari sa izvršne i zakonodavne vlasti blokiraju tako što ne obezbjeđuju materijalna sredstva za osposobljavanje ovog odjela.
Situacija je utoliko teža ako znamo da proces usporavaju oni na najvišim funkcijama, bez čije saradnje nema ni govora da će to učiniti nižerangirani. Takođe, sve dok se ne budu usvojili sveobuhvatni propisi i propisale sankcije za sakrivanje imovine, teško da ćemo imati nekog napretka.
Nisu iskreni kad prijavljuju imovinu
Među medijima koji se intenzivno bave otkrivanjem imovine političara je i Centar za istraživačko novinarstvo koji preko 15 godina svoje nalaze objavljuju u bazi „Imovina političara“ u kojoj se mogu pronaći podaci o karijerama, prihodima, imovini i drugim podacima o osobama koje obavljaju političke funkcije i nalaze se na pozicijama od interesa za javnost. U njoj se trenutno nalazi preko 260 profila sadašnjih i bivših političara i funkcionera.
Glavni i odgovorni urednik CIN Aladin Abdagić kaže da političari često nisu iskreni prilikom popunjavanja imovinskih kartona koje predaju Centralnoj izbornoj komisiji BiH. Upoređujući njihove imovinske kartone sa stvarnim podacima do kojih dođu novinari CIN vidi se da oni kriju stanove, kuće, vikendice, jahte i drugu pokretnu i nepokretnu imovinu.
– Prema Izbornom zakonu BiH, kandidati i izabrani zvaničnici su obavezni CIK prijaviti prihode iz prethodne godine te svoju i imovinu članova uže porodice koja je vrednija od 5.000 KM. Nažalost, CIK ne provjerava sadržaj imovinskih kartona. A ono što je posebno specifično, iako su po zakonu dužni prijaviti svu svoju imovinu, niti jednim zakonskim rješenjem nije predviđena sankcija za nepotpuno ili lažno prijavljivanje imovine. Tako i kad utvrdimo da nisu poštovali zakon neprijavljivanjem imovine oni za to i ne mogu biti kažnjeni – kaže Abdagić i dodaje da ćemo nove podatke o prijavljenoj imovini političara od CI dobiti tek nakon što predaju kartone, odnosno po preuzimanju mandata.
(Capital)