More

    Trenutno se širi Indijom i Azijom: Stigla nova zarazna gljivična infekcija otporna na lijekove

    U New Yorku dijagnostifikovana je nova, vrlo zarazna gljivična infekcija kože koja je dosegla “razmjere epidemije” u Južnoj Aziji.

    Infekcija je dijagnostifikovanakod dvije žene, koje su prvi poznati slučajevi lišajeva otpornih na lijekove, također poznatih kao tinea, u SAD-u, koji mogu bilo gdje na tijelu uzrokovati velike crvene osipe koji uzokuju svrab.

    Iz Centra za kontrolu i prevenciju bolesti, kazali su da su neimenovane pacijentice, u dobi od 28 i 47 godina, imale lezije na vratu, stomaku, stražnjici i bedrima, ali i da se daljnji slučajevi razmatraju.

    Gljivične infekcije postaju sve češće u Americi, naročito sojevi otporni na lijekove, kažu stručnjaci.

    Dermatolog je prvi prijavio dvije žene s virusom krajem februara. Ta 28-godišnjakinja je prijavila pojavu osipa u ljeto 2021. i potražila je medicinsku pomoć u decembru iste godine dok je bila u trećem tromjesečju trudnoće.

    Dermatolozi su joj pronašli velike, prstenaste, ljuskave osipe na vratu, stomaku, stidnom dijelu i stražnjici. Dijagnosticirana joj je tinea i dobila je antifungalno liječenje u januaru 2022. nakon rođenja njezine bebe, koje nije djelovalo. Četverosedmična kura antifungalnog itrakonazola na kraju je uklonila osip.

    Druga je žena dobila osip tokom putovanja u Bangladeš. Topikalne kreme nisu pomogle i po povratku u SAD otišla je na hitnu u tri odvojena navrata u jesen 2022. U decembru prošle godine posjetili su je dermatolozi koji su primijetili da ima rašireni, ljuskavi osip nalik prstenu na bedrima i stražnjici. Različiti lokalni tretmani i dva četverotjedna ciklusa liječenja poboljšali su osip za 80 posto. Ta 47-godišnjakinja živi sa suprugom i sinom, koji također imaju slične simptome, a CDC je rekao da istražuje njihove slučajeve.

    Naučnici su testirali soj lišaja, koji se vratio kao Trichophyton indotineae, koji trenutno hara Indijom i drugim dijelovima Južne Azije.

    Također, postoji sumnja kako je do toga došlo zbog pretjerane upotrebe lijekova, poput antimikotika za njihovo liječenje. Bilo je ranijih slučajeva u Europi i Kanadi, ali nikad prije u Americi.

    Iz Zdravstvenih ustanova rekli su da su “zabrinuti” jer infekcija nije reagovala na normalne tretmane koje su propisali dermatolozi, piše Daily Mail.

    Otisak.ba

    POSLEDNJE VIJESTI

    - Advertisement -

    POVEZANE VIJESTI

    Ostavite komentar. NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove autora komentara, a ne stavove portala Otisak.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja jer takvi komentari neće biti objavljeni. Otisak.ba zadržava pravo da određene komentare obriše bez najave i objašnjenja.

    Molimo Vas unesite komentar
    Molimo Vas unesite Vaše ime ovdje

    eighty five + = ninety two