Ivica Todorić pušten je na slobodu uz mjere opreze, javljaju hrvatski mediji.
Dodaju kako je platio je 100.000 britanskih funti jamčevine, oduzet mu je pasoš i određeno nošenje sigurnosnu narukvice.
Također navode kako je sud u Londonu odredio kako će se slijedeće ročište održati tek iduće godine, što znači da nema ništa od izručenja ove godine.
Sam se predao
Nakon što je jutros uhapšen u londonskoj policiji, Ivica Todorić je pred sudom izjavio kako se protivi izručenju Hrvatskoj, javio je Reuters.
Hrvatska policija zaprimila je jutros obavijest da je vlasnik Agrokora Ivica Todorić pozvan u policijsku stanicu Charing Cross u Londonu, gdje je i uhićen po Europskom uhidbenom nalogu.
“Hrvatska policija zaprimila je obavijest da je Ivica Todorić (1951.) u 9:04 sati po lokalnom vremenu pozvan u Charing Cross Police Station u Londonu, gdje je i uhićen temeljem Europskog uhidbenog naloga, kojeg je po nalogu ŽDO-a Zagreb raspisala hrvatska policija”, objavljeno je na stranicama Ministarstva unutarnjih poslova.
Todorić se sam predao policiji.
Hrvatski mediji prenose kako britanski sud odluku o Todorićevom izručenju Hrvatskoj mora donijeti u roku od 21 dan.
Tokom dana Todorić je izveden pred suca, koji je, kako je propisano u Velikoj Britaniji, utvrdio njegov identitet, objasnio mu što mu se sve prema uhidbenom nalogu koji je izdala Hrvatska stavlja na teret i odredio datum saslušanja o samoj predaji državi koja ga traži.
Todorić od početka istrage u Agrokoru tvrdi kako je riječ o političkom progonu i da je hrvatska vlada nacionalizirala njegovu imovinu.
Komplicirana procedura
Britanski sud na prvom ročištu za predaju razmatra i opciju prema kojoj bi li bilo moguće da se tražena osoba, u ovom slučaju Todorić, procesuira u Velikoj Britaniji.
Nakon tog saslušanja sudac ocjenjuje predstavlja li predaja kršenje ljudskih prava osumnjičenog, te ukoliko nakon svega utvrdi da je zahtjev za predaju osnovan, određuje predaju.
Ako Todorić bude nezadovoljan takvom odlukom ili ako nezadovoljna bude hrvatska strana, ako predaja ne bude odobrena, postoji mogućnost ulaganja žalbe višem sudu. U pitanju je High Court, kojem se zahtjev za podnošenje žalbe može podnijeti u roku od sedam dana od prve sudske odluke.
U slučaju da sud prihvati Todorićevu žalbu, on će biti pušten na slobodu, dok će u slučaju prihvaćanja žalbe hrvatske strane tražena osoba također biti puštena na slobodu, ali će slučaj biti vraćen nižem sudu na ponovno odlučivanje.
U Velikoj Britaniji postoji i mogućnost podnošenja žalbe Vrhovnom sudu. Odobrenje za podnošenje te žalbe može dati Visoki sud ili sam Vrhovni sud, ali u toj žalbi mogu biti navedeni samo razlozi koji mogu biti od utjecaja za cjelokupnu javnost.
Kada odluka o predaji tražene osobe bude konačna, samo izručenje mora biti realizirano u roku od 10 dana.
Plenković ne želi špekulirati o rokovima
Hrvatski premijer Andrej Plenković izjavio je da je primio informaciju da se Todorić predao te da sada slijedi uobičajena procedura sukladno usvojenom zakonu.
“Todorić ima prava kao okrivljenik i vjerujem da će ih koristiti i ne želim o vremenskim okvirima špekulirati”, kazao je Plenković.
Upitan je li hrvatsko pravosuđe znalo gdje se Todorić nalazi i je li Britancima dojavilo njegovu adresu, Plenković je kazao da ne zna, jer je to stvar nadležnih hrvatskih tijela, a ne izvršnih vlasti.
“Europski uhidbeni nalog ima vrlo konkretnu proceduru. Ako se Todorić ne slaže da ga se izruči Hrvatskoj, period izručenja može se razvući na 60 dana, a ako se slaže, Ivica Todorić bi mogao biti u Hrvatskoj za 14–16 dana. O tome komuniciraju hrvatska i britanska pravosudna tijela. Ivica Todorić mogao bi tražiti od Velike Britanije da ga ne izruči, braneći se da je žrtva političkog progona”, javlja reporterka Al Jazeere Nikolina Zavišić.
Todorićevi suradnici očekuju da će nakon razgovora Todorić biti pušten na slobodu uz jamčevinu, a u policiju je, navodno, došao u pratnji svojih britanskih odvjetnika.
Europski policijski ured – Europol objavio je prošlog tjedna na svojim stranicama fotografije i podatke o Ivici Todoriću, za kojim hrvatsko pravosuđe traga zbog slučaja “Agrokor”.
Uz fotografiju i opis osobe, Europol je na svojim stranicama napisao da se Todorića traži zbog korupcije, prijevare i krivotvorenja dokumenata, uključujući i dokumente koji utječu na financijske interese EU-a.
Todorić: ‘Institucijama je poznata moja adresa’
Vlasnik Agrokora objavio je nakon toga novi blog u kojem je poručio da se ne skriva i da je njegova savjest čista, ali da kao čovjek kome su “duboko povrijeđena ljudska prava ima puno pravo na protivljenje političkom progonu i neprihvaćanje unaprijed konstruirane krivnje”.
“Moji su odvjetnici u stalnom kontaktu s vlastima i nadležnim institucijama kojima je poznata moja adresa, i to još od prije nego je protiv mene pokrenuta bilo kakva istraga”, navodi Todorić u blogu.
Hrvatsko pravosuđe ranije je izdalo crvenu tjeralicu za Ivicom Todorićem, koji je nedostupan od pokretanja istrage u slučaju “Agrokor”, unatoč ranije raspisanoj tjeralici i izdanom Europskom uhidbenom nalogu (EUN).
Crvena tjeralica za Todorićem nije bila vidljiva na Interpolovim internetskim stranicama, a, po nekim objašnjenjima, tjeralica postaje javna tek kad se iscrpe sve ostale mogućnosti.
Istraga protiv vlasnika Agrokora, njegovih sinova Ivana i Ante i 12-ero Agrokorovih menadžera te revizora pokrenuta je zbog nezakonitog pribavljanja milijardu i 142 milijuna kuna (152 milijuna eura), pri čemu je istražni zatvor određen samo Ivici Todoriću.
Ivica Todorić objavio je na blogu u nedjelju kako je podnio kaznenu prijavu protiv izvanrednog povjerenika za Agrokor Ante Ramljaka, hrvatske ministrice gospodarstva, poduzetništva i obrta te potpredsjednice Vlade Martine Dalić, jednoga od čelnika fonda Knighthead Thomasa Wagnera te samog fonda Knighthead.