Potencijal ovog izuma ogleda se u tome da bi čak mogao i da spriječi višestruke oblike raka kože.
Heman Bekele, 15-godišnji tinejdžer porijeklom iz Etiopije, izumio je sapun koji liječi rak kože.
Bekele dolazi iz Annandalea u Virginiji i već je naučnik “koji bi mogao promijeniti način na koji liječimo rak kože”, naveo je Time u svom saopštenju.
Upravo ga je magazin ”Time” okitio titulom “Dijete godine”.
“Apsolutno je nevjerovatno pomisliti da će jednog dana moj komad sapuna moći direktno utjecati na nečiji život”, rekao je Bekele za Time.
Bekele je već sa četiri godine počeo da pravi razne smjese i tako “strašio” roditelje da će zapaliti dom ili se ozlijediti.
Njenog najjači izvor inspiracije je, kaže, teška situacija u Etiopijikada gleda kako njegovi zemljaci mukotrpno rade pod jakim suncem.
Štetno UV zračenje je najčešći uzrok ove teške bolesti.
Saznanje da prosječno liječenje košta i preko 40.000 dolara, Hemana je izazvalo da napravi izum koji bi svako mogao da koristi bez tako velikih troškova.
“To je razlog zašto sam sve ovo započeo.”, rekao je.
Bekele je izabran nakon što je stvorio sapun koji bi mogao biti “pristupačniji način za isporuku lijekova za liječenje raka kože, uključujući melanom”, navodi časopis u saopštenju za javnost.
Sapun je nešto što svi nanose na kožu, lak je za upotrebu, a najponosniji je na činjenicu da nema štetna dejstva.
Njegov cilj je da sapun za četiri godine bude svima pristupačan i već stažira u laboratoriji u školi javnog zdravlja Johns Hopkins Bloomberg, u nadi da će ostvariti svoj san.
(akta.ba)