More

    Šta zaobilazi brčanska obilaznica?

    Nadležni u Brčkom sve nedorečenosti (ne)namjerno 'udešene' u ugovorima rješavaju anexima i tako otvaraju puteve prevarama jer se to pokazalo veoma praktičnim načinom izvlačenja javnog novca, piše autor.

    - Advertisement -

    Piše: Eliot Ness

    Brčko distrikt Bosne i Hercegovine je od svog osnivanja poznat kao destinacija za izvlačenja javnog novca koji pripada njegovim građanima. Previše prostora i vremena bi oduzelo da se nabrajaju slučajevi gdje je distrikt prevaren uz asistenciju odgovornih ljudi koji bi primarno morali štititi interes Brčko distrikta Bosne i Hercegovine i njegovih građana. Tu prije svega mislimo na one koji su ovlašteni da potpisuju ugovore, instituciju koja daje saglasnost na ugovore i naravno, brčansko Pravobranilaštvo koje ima isključivu nadležnost da sve u Brčkom bude po zakonu i u interesu distrikta.

    Radi podsjećanja navodimo odliv sredstava podsticaja u poljoprivedi izvan BiH, zbrinjavanje pasa lutalica od strane organizacije (V) Arka iz Subotice, Ital projekt, fabriku vode Brčko, pogrešno uplaćene akcize, izgubljena javna sredstva u Bobar banci i tako redom.

    Među posljednjim primjerima je zgrada brčanske Policije koja je završetkom radova postala nefunkcionalna i još uz to štetna jer se mora čuvati a ničemu ne služi. Posljednja u nizu tih mogućih prevara je brčanska zaobilaznica koja je ovih dana uzburkala brčansku javnost jer, izvođač radova, osim probijenih rokova za završetak i stavljanje u upotrebu, traži dodatne milione pod izgovorom da se svi potrebni radovi nisu našli u ugovoru.

    ANEX kao drugo ime Brčko distrikta BiH?

    Nadležni u Brčkom sve nedorečenosti (ne)namjerno „udešene“ u ugovorima rješavaju anexima i tako otvaraju puteve prevarama jer se to pokazalo veoma praktičnim načinom izvlačenja javnog novca. Lakše je praviti anexe nego utvrđivati krivicu onih koji su doveli do štete za distrikt jer bi tada darnuli u svoje stranačke kadrove ili nestranačke poslušnike.

    Iako je vlast razdijeljena tako da se grane vlasti međusobno koriguju i ograničavaju, kod nas to nije slučaj. Ni Tužilaštvo ni Pravobranilaštvo Brčko distrikta BiH ništa ne čini da se zaustavi legalizovana pljačka javnog novca koji bi trebao biti trošen u razvojne projekte, obrazovanje, sport i kulturu, a zakonodavna vlast svojim odlukama izvršnoj vlasti kreira pokriće za pomenute radnje koje uveliko imaju i karakter krivice.

    Može li se sve ovo okarakterisati kao udruženi zločinački poduhvat?

    Ako se sve ovo opetovano događa bez ikakve i ičije odgovornosti postavlja se pitanje postojanja kvalifikacije udruženog zločinačkog poduhvata. Ako tu pridodamo odsustvo političke volje za promtno osnivanje kancelarije za borbu protiv korupcije koja bi neovisno djelovala i samim postojanjem bila brana postojećim štetnim procesima, onda nas sve navodi na zaključak da postoji planska i organizovana grupacija koja nekažnjeno izvlači javni novac iz brčanskog budžeta.

    Ako neko iz aktuelne vlasti ozbiljno ne posveti pažnju ovim opasnim trendovima i stane u kraj institucionalnoj pljački građana, neka ih ne čudi kad druga vlast sve ovo podvede pod gornju kvalifikaciju i odlučno kazni sve koji budu dio lanca počinitelja nedopuštenih djela.

    Posebno treba podvući da po Zakonu o prijavljivanju korupcije teret dokazivanja o neumiješanosti ima optužena osoba.

    Stavovi izraženi u ovom tekstu su autorovi i ne odražavaju nužno uredničku politiku Otiska.

    - Advertisement -spot_imgspot_img
    SourceOtisak.ba

    POSLEDNJE VIJESTI

    - Advertisement -

    POVEZANE VIJESTI

    - Advertisement -spot_img

    Ostavite komentar. NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove autora komentara, a ne stavove portala Otisak.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja jer takvi komentari neće biti objavljeni. Otisak.ba zadržava pravo da određene komentare obriše bez najave i objašnjenja.

    Molimo Vas unesite komentar
    Molimo Vas unesite Vaše ime ovdje

    + seventy nine = 86