More

    Šta Putin želi? Kaže da je za mir, ali postavlja nemoguće uvjete Zapadu

    Ruski predsjednik Vladimir Putin izjavio je da Rusija podržava ideju prekida vatre u Ukrajini, ali da se prethodno moraju razjasniti ključna pitanja. Kako je naglasio, primirje bi imalo smisla samo ako bi vodilo dugoročnom miru, a ne predstavljalo taktički predah za ukrajinsku vojsku.

    “Što se tiče spremnosti Ukrajine na prekid vatre, reći ću vam svoju procjenu. Prvo, zahvaljujem predsjedniku SAD-a na učešću u rješavanju sukoba. Drugo, slažemo se s prijedlozima za prekid vatre, ali smatramo da je primirje povezano s dugoročnim mirom. Čini se da je Ukrajina donijela odluku pod američkim pritiskom. Uvjeren sam da su ih Amerikanci uvjerili u to s obzirom na situaciju na terenu”, rekao je Putin tokom obraćanja javnosti.

    On je naglasio da se trenutno na frontu vodi intenzivna borba i da je ruska vojska u ofanzivi na svim pravcima.

    “Bio sam u Kursku, situacija je potpuno pod našom kontrolom. Grupa koja je ušla na to područje je opkoljena. Komanda ukrajinske vojske je eliminirana, izgubili su tamo. Pokušavali su otići u malim grupama, sve je pod našom kontrolom. Ostavili su opremu. Blokirat ćemo regiju u sljedećih par dana, nitko neće moći otići. Bit će samo dva načina za odlazak – smrću ili predajom”, izjavio je ruski predsjednik.

    Pitanje kontrole primirja

    Putin je izrazio sumnju u mogućnost efikasne kontrole eventualnog primirja i postavio niz pitanja na koja, prema njegovim riječima, treba odgovoriti prije nego se dođe do sporazuma.

    “Bilo bi dobro za ukrajinsku stranu da imaju 30 dana primirja, i mi smo za to. Ali što to znači za Kursk? Da bi Ukrajinci mogli slobodno otići, ti ljudi koji su činili zločine? Što će biti na prvoj liniji? Rusija je sada u ofanzivi na svim pravcima. Kako će koristiti tih 30 dana? Da nastave prisilnu mobilizaciju u Ukrajini, da dostavljaju oružje i treniraju jedinice? Kako ćemo provoditi kontrolu, kako nam može biti zajamčeno da se to neće događati?”, upitao je Putin.

    On je također naglasio da će o ovim pitanjima razgovarati sa Sjedinjenim Američkim Državama te da bi eventualni poziv Donaldu Trumpu mogao biti od koristi u traženju rješenja.

    Putin je komentarisao i odnose sa SAD-om, istakavši da je u razgovorima s Trumpom primijetio da se situacija mijenja u korist Rusije.

    “Vidjeli smo da je Zelenski bio ponižen u Bijeloj kući i svugdje drugdje. Sad mora razmišljati o miru. Nije bilo ni govora o sporazumu o mineralima, a sada pristaju na to”, rekao je Putin.

    Ruski predsjednik je također naveo mogućnost obnove energetskih tokova ka Evropi.

    “Ako se Rusija i SAD slože da surađuju na pitanju energetike, onda cijevi prema Evropi mogu biti puštene u oporabu, dobit će jeftin plin”, poručio je.

    Zajednička odbrana s Bjelorusijom

    U kontekstu regionalne sigurnosti, Putin je istakao da je Rusija razgovarala o zajedničkoj obrani sa Bjelorusijom.

    “Zbog teške situacije u Evropi i na našim granicama, razgovarali smo o zajedničkoj obrani. Rusko taktično nuklearno oružje je u Bjelorusiji”, rekao je Putin, dodajući da dvije zemlje nastavljaju vojnu saradnju i razmjenu različitih vrsta vojne opreme.

    Prema izvorima bliskim Kremlju, Rusija je postavila tri osnovna uslova za postizanje trajnog mira s Ukrajinom: Ukrajina ne smije postati članica NATO-a; Na teritoriji Ukrajine ne smiju biti strane vojne snage; Krim i četiri ukrajinske oblasti moraju biti međunarodno priznate kao dio Rusije.

    SourceKlix

    POSLEDNJE VIJESTI

    - Advertisement -

    POVEZANE VIJESTI

    Ostavite komentar. NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove autora komentara, a ne stavove portala Otisak.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja jer takvi komentari neće biti objavljeni. Otisak.ba zadržava pravo da određene komentare obriše bez najave i objašnjenja.

    Molimo Vas unesite komentar
    Molimo Vas unesite Vaše ime ovdje

    eighty three − seventy four =