More

    Slučaj ‘Dobrovoljačka’ i dalje izaziva podjele

    - Advertisement -

    Nekadašnji pripadnici Zelenih beretki okupili su se danas u bivšoj Dobrovoljačkoj ulici u Sarajevu kako bi odali počast borcima i građanima Sarajeva koji su stradali na tom mjestu prije 25 godina, dok je godišnjica stradanja pripadnika Jugoslovenske narodne armije u istoj ulici prvi put obilježena u Istočnom Sarajevu.

    Razlog odavanja počasti u Istočnom Sarajevu je, kako su naveli organizatori, ponašanje kantonalnih i federalnih vlasti koje nisu garantovale sigurnost učesnika. Zbog toga je u Hramu Svetog velikomučenika Georgija u Miljevićima služen parastos, a zatim su položeni vijenci na Spomen-krst na Vojničkom groblju.

    Veterani Zelenih beretki ranije su položili vijenac pored spomen-ploče stradalim saborcima u bivšoj Dobrovoljačkoj ulici, a pridružio im se i ministar za boračka pitanja Kantona Sarajevo Muharem Fišo.

    ‘Bez momaka u patikama, Sarajevo bi palo’

    Fišo je rekao da može bilo ko doći da obilježi događaje, da oda počast svojim žrtvama, te da oni to nikome nisu branili.

    “Momci u patikama su izašli da odbrane grad ne znajući uopšte o kakvoj se sili radi”, kazao je Fišo.

    Ratni komandant bataljona Vojne policije Dževad Topić je rekao: “Bio je to dan ‘D’ za Sarajevo. Bilo je tu raznih jedinica i bilo je dosta neorganizovano, ali u svakom slučaju bez tih momaka u patikama, Sarajevo bi palo”.

    Govoreći o činjenici da se ove godine u Sarajevu ne obilježava godišnjica stradanja pripadnika JNA, Topić je rekao: “Žrtva je žrtva i jako je teško to dijeliti. Nemaju razloga da se plaše da dođu u Sarajevo. Tolike godine su to obilježavali i nikada se ništa nije dogodilo”, zaključio je Topić.

    Prema riječima Vahida Alića, predsjednika Udruženja “Zelenih beretki” opštine Stari Grad, apsurdno bi bilo pričati o 3. maju, a ne spomenuti 2. maj, kada je Jugoslovenska narodna armija (JNA) pokazala svoje lice i otvoreno se stavila na stranu agresora.

    “U poslijepodnevnim satima 2. maja JNA je zarobila predsjednika Aliju Izetbegovića i njegovu delegaciju, koji su se vraćali sa pregovora iz Lisabona. Dogovorena je razmjena našeg predsjednika i delegacije za komandu Druge armijske oblasti na čelu sa Milutinom Kukanjcem. Dogovor je bio da se pripadnici JNA, zajedno sa komandom povuku bez naoružanja s ličnim stvarima. Nažalost to 3. maja nije ispoštovano”, kazao je Alić i dodao:

    “Pripadnici JNA prolazeći ovom ulicom, bivšom Dobrovoljačkom, otvorili su vatru po građanima i borcima koji su obezbjeđivali prolazak kolone. Došlo je do okršaja u kojem je, prema mojim saznanjima, stradalo šest pripadnika JNA, a desetina ih je ranjeno. Razmjena je kasnije izvršena, ali ono što nas vrijeđa jeste da nam se pripisuje da smo izvršili napad i da je poginuo veliki broj pripadnika JNA. Tom broju poginulih 3. maja, pripisani su i svi oni koji su stradali 2. maja napadajući ciljeve u Sarajevu.”

    Ivanić: Jedan od najvećih zločina u BiH

    S druge strane, Predsjednik bh. entiteta Republika Srpska Milorad Dodik ranije je izjavio povodom godišnjice stradanja pripadnika JNA da RS ove godine u Sarajevu neće to obilježavati, jer “ne želi da srpski narod bude dodatno ponižen”.

    On je rekao da je važno da se “niko ne izlaže opasnosti od ponovnog stradanja u Sarajevu, te da ne treba dozvoliti da prislužene svijeće i položeno cvijeće opet završe u kontejnerima”.

    Naveo je da je slučaj “Dobrovoljačka ulica nesumnjiv ratni zločin, koji pokazuje da politički dogovor o napuštanju vojnika JNA Sarajeva nije bio poštovan”.

    Predsjedavajući Predsjedništva BiH Mladen Ivanić rekao je u utorak da se u Dobrovoljačkoj ulici u Sarajevu prije 25 godina dogodio jedan od najvećih zločina u BiH.

    “Bez obzira na brojne dokaze slučaj ‘Dobrovoljačka’ nikad nije dobio sudski epilog. To pokazuje licemjerstvo međunarodne politike i pravosuđa u BiH”, rekao je Ivanić.

    Okršaj 1992. godine

    Tokom akcije oslobađanja predsjednika Predsjedništva RBiH Alije Izetbegovića, koji je drugog maja 1992. godine sa delegacijom zarobljen na aerodromu u Sarajevu, u Dobrovoljačkoj ulici trećeg maja 1992. godine došlo je do okršaja branitelja Sarajeva i pripadnika bivše JNA u kojem je, po navodima Tužilaštva BiH, stradalo sedam i ranjeno 14 osoba.

    Prema podacima Ministarstva rada i boračko-invalidske zaštite bh. entiteta Republika Srpska, u sukobima 2. i 3. maja ubijena su 42 pripadnika JNA, 71 je ranjen, dok ih je 207 zarobljeno. Tužilaštvo Srbije zbirno prikazuje poginule pripadnike JNA oba dana kao žrtve ratnog zločina.

    Haški tribunal još 2003. godine slučaj Dobrovoljačke tretirao je kao B i C slučajeve, ističući da se u napadima radilo o isključivo vojnim ciljevima.

    Ipak, zbog ovog je slučaja u martu 2010. godine u Londonu uhapšen ratni član Predsjedništva BiH Ejup Ganić, po potjernici iz Beograda.

    U Beču je zbog istog slučaja samo godinu dana kasnije uhapšen i dugo vremena zadržan i penzionirani general ARBiH Jovan Divjak, dok je obustavljena i istraga protiv Zaima Backovića.

    Nakon trogodišnje istrage u predmetu “Dobrovoljačka” Tužilaštvo BiH donijelo je odluku da u radnjama četrnaestorice osumnjičenih “nisu sadržana obilježja krivičnog djela”.

    Pozivajući se na izjave 352 svjedoka, kao i na 412 materijalnih dokaza, koji uključuju dokumente, videomaterijal i presretnute razgovore, međunarodni tužilac Jude Romano odlučio je da Ganić, generali Armije RBiH Jovan Divjak, Hasan Efendić i drugi nisu odgovorni za zločin počinjen nad pripadnicima JNA u koloni u Dobrovoljačkoj ulici 3. maja 1992.

    U jednom od posljednjih intervjua prije smrti 2002. godine, general Milutin Kukanjac, tadašnji komandant Druge vojne oblasti JNA, koji je i naredio povlačenje JNA iz Sarajeva, potvrdio je da je u Dobrovoljačkoj, 3. maja 1992, stradalo šest pripadnika JNA.

    - Advertisement -spot_imgspot_img

    POSLEDNJE VIJESTI

    - Advertisement -

    POVEZANE VIJESTI

    - Advertisement -spot_img

    Ostavite komentar. NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove autora komentara, a ne stavove portala Otisak.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja jer takvi komentari neće biti objavljeni. Otisak.ba zadržava pravo da određene komentare obriše bez najave i objašnjenja.

    Molimo Vas unesite komentar
    Molimo Vas unesite Vaše ime ovdje

    seventy two ÷ 8 =