More

    Sarajevo je među prvim evropskim gradovima koji su dobili vodovod davno prije Londona i Beča

    KJKP Vodovod i kanalizacija obilježio je 133 godine postojanja. Polaganjem cvijeća, učenjem Fatihe i minutom šutnje odata je počast radnicima ovog preduzeća koji su život izgubili tokom agresije na BiH.

    – Zadatak svih nas je da svojim riječima i djelima damo značaj ljudima, našim kolegama čija imena su ispisana na spomen-ploči, da prenosimo generacijama koje dolaze koja je njihova uloga bila i šta su sve uradili za naše preduzeće i za našu državu, kazao je Omer Majstorić, predstavnik Sindikalnog odbora KJKP Vodovod i kanalizacija.

    Kako su saopćili iz KJKP Vodovod i kanalizacija, Sarajevo je među prvim evropskim gradovima koji su dobili vodovod. Napomenuli su da je preduzeće tokom rata skoro potpuno devastirano te da je nakon rata prošlo kroz preobrazbu u obnovi i razvoju cjelokupnog sistema.

    Prvi vodovod u Sarajevu sagradio je Isa-beg Ishaković davne 1461. Brojne bogate Sarajlije, dobrotvori, gradili su vodovode, te je Sarajevo bilo poznato kao grad česama, hamama, sebilja i šadrvana. Ti vodovodi su bili gravitacioni, građeni od glinenih i drvenih cijevi. Posljednjih godina turske vladavine, u Sarajevu je bilo 156 javnih česama i 68 raznih vodovoda dužine 55 kilometara.

    Prva gradnja vodovoda u austrougarskom periodu je počela sredinom marta 1890. polaganjem cijevi od Fabrike duhana prema gradu. Cijevi su postavljane po glavnim gradskim ulicama i to velikom brzinom, tako da je već u oktobru 1890. bio gotov glavni sarajevski vodovod koji je bio dovoljan za snabdijevanje većeg dijela grada.

    IZVORI

    Voda je bila uzeta s izvora potoka Mošćanica, koji je od grada udaljen oko 7 kilometara i mogla se zbog visoke nadmorske visine prirodnom gravitacijom dovesti u grad.

    Već od 1894. pristupilo se pojačanju vodovodnog kapaciteta. Otada je u postojeću vodovodnu mrežu uvedeno nekoliko izvora – 1895. izvor Crnil sa količinom vode od 10 litara u sekundi koji je zajedno s Mošćanicom snabdijevao najveći dio grada, zatim iste godine izvor Begovac s 3 litre vode u sekundi koji je opsluživao mahale s lijeve strane Miljacke. Od 1894. do 1903. uveden je izvor Kovačići sa 30 litara vode u sekundi koji je opsluživao klaonicu, vojni logor, željezničku stanicu, željezničke radionice i gradske Pofaliće, te izvor Berkuša, koji je snabdijevao gornji kraj Bistrika i bistričku stanicu.

    POSLEDNJE VIJESTI

    - Advertisement -

    POVEZANE VIJESTI

    Ostavite komentar. NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove autora komentara, a ne stavove portala Otisak.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja jer takvi komentari neće biti objavljeni. Otisak.ba zadržava pravo da određene komentare obriše bez najave i objašnjenja.

    Molimo Vas unesite komentar
    Molimo Vas unesite Vaše ime ovdje

    eighty five ÷ = seventeen