More

    Rusija dostavila SAD-u listu zahtjeva za mir u Ukrajini

    Moskva je dostavila Sjedinjenim Američkim Državama listu zahtjeva za postizanje dogovora kojim bi se okončao rat u Ukrajini i obnovili odnosi između dvije zemlje, saopćila su dva upućena izvora za agenciju Reuters.

    Još nije u potpunosti jasno šta tačno sadrži ruska lista zahtjeva niti da li je Kremlj spreman na mirovne pregovore s Kijevom prije nego što oni budu prihvaćeni. Ruski i američki zvaničnici su posljednje tri sedmice razgovarali o tim uslovima, i to i uživo i putem virtuelnih sastanaka.

    Kako navode izvori, ruski zahtjevi su široki i uglavnom slični ranijim zahtjevima koje je Moskva postavila Ukrajini, SAD-u i NATO-u. Među njima su zabrana članstva Ukrajine u NATO-u, zabrana raspoređivanja stranih trupa u Ukrajini te međunarodno priznanje ruskih aneksija Krima i četiri ukrajinske oblasti.

    Rusija već godinama insistira na tome da SAD i NATO razmotre, kako ih nazivaju, “korijenske uzroke” rata, među kojima je i širenje NATO-a na istok.

    Trump čeka Putinov odgovor

    U međuvremenu, američki predsjednik Donald Trump čeka odgovor ruskog predsjednika Vladimira Putina na prijedlog o 30-dnevnom primirju, što je ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski označio kao prvi korak ka mirovnim pregovorima. Međutim, Putinova spremnost na eventualni sporazum o prekidu vatre i dalje je neizvjesna.

    Dio američkih zvaničnika i analitičara strahuje da bi Putin mogao iskoristiti primirje kako bi dodatno podijelio SAD, Ukrajinu i Evropu, čime bi oslabio pregovaračke pozicije zapadnih saveznika.

    Ukrajinski predsjednik Zelenski izjavio je da su nedavni razgovori ukrajinskih i američkih zvaničnika u Saudijskoj Arabiji bili konstruktivni te da bi privremeno primirje moglo poslužiti kao osnova za širi mirovni sporazum.

    Moskva je tokom protekle dvije decenije više puta iznosila slične zahtjeve u pregovorima sa SAD-om i Evropom, uključujući razgovore s Bidenovom administracijom krajem 2021. i početkom 2022. godine, kada su ruske trupe bile nagomilane na ukrajinskoj granici, neposredno prije invazije.

    Iako su SAD odbacile neke od ruskih zahtjeva, pokušale su spriječiti rat pregovorima o određenim tačkama. Ti pokušaji nisu uspjeli, a Rusija je 24. februara 2022. pokrenula invaziju.

    Sporazum iz Istanbula

    Posljednjih sedmica američki i ruski zvaničnici ponovo su spominjali nacrt sporazuma iz Istanbula iz 2022. godine kao moguću osnovu za nove mirovne pregovore. Taj sporazum nikada nije usvojen, ali je uključivao ključne ruske zahtjeve – odustajanje Ukrajine od NATO-a, trajni nuklearno-neutralni status te rusko pravo veta na pomoć Ukrajini u slučaju rata.

    Međutim, Trumpova administracija nije jasno definirala svoj stav o trenutnim pregovorima s Moskvom, dok su zvaničnici podijeljeni oko daljih koraka.

    Stručnjaci ocjenjuju da Rusija ne traži samo dogovor sa Ukrajinom već i šire sigurnosne garancije sa Zapadom koje bi ograničile prisustvo NATO-a u Evropi. No, zapadne analize sugeriraju da Moskva nije spremna na stvarne ustupke, a da se njeni zahtjevi nisu promijenili decenijama.

    SourceReuters

    POSLEDNJE VIJESTI

    - Advertisement -

    POVEZANE VIJESTI

    Ostavite komentar. NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove autora komentara, a ne stavove portala Otisak.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja jer takvi komentari neće biti objavljeni. Otisak.ba zadržava pravo da određene komentare obriše bez najave i objašnjenja.

    Molimo Vas unesite komentar
    Molimo Vas unesite Vaše ime ovdje

    1 × = eight