More

    Razvrstavanje

    - Advertisement -

    Već nekoliko dana svjedoci smo sukoba između Rusije i Ukrajine, koji je, i pored brojnih diplomatskih pokušaja da do njega ne dođe, “morao” da se desi, jer je pomno planiran u glavama osoba kojima su gubici života i razaranja nebitna činjenica u ostvarivanju ličnih ciljeva koji se prezentiraju kao borba za narod i državu.

    Narkomani i nacisti

    Rusija je umarširala u Ukrajinu sa izgovorom da “brani sebe” i taj postupak osuđuje većina civiliziranog svijeta. Usput je rečeno da Ukrajinu  vodi hunta – “narkomani i nacisti”.

    Što se tiče prve kvalifikacije o njoj ne mogu ništa reći jer nisam upućen, a druga kvalifikacija je svojevrsna mentalna nebuloza jer logične kompatibilnosti  između nacizma i ukrajinskog presjednika Zelenskog ne može biti zato što je on jevrejskog porijekla i u II sv. ratu je izgubio znatan broj predaka.

    Za i(li) protiv

    Kako dani prolaze i rat dobija na zamahu, na međunarodnoj sceni je svojevrsno razvrstavanje za ili protiv Ukrajine, te za ili protiv Rusije (čitaj: Putina).

    Oni koji su na strani Ukrajine, a takvih je većina, su za odbranu elementarnih civilizacijskih vrijednosti i s time podižu svoj glas protiv onih koji misle da je moć (prevenstveno vojna) glavni argument u ostvarivanju određenih privilegija u odnosu na one koji im se ne mogu suprostaviti.

    Oni malobrojni koji su na strani Putina, a mahom su to režimi sličnog “kalupa” kao što je ruski, opravdavaju njegove postupke jer su i sami u sličnoj poziciji da bi sutra mogli napasti druge pod izgovorom da štite sebe, te imaju aspiracije silom/oružjem postati “faktor” koga se treba/mora slušati.

    Uvertira u rat

    U uvodnom govoru nakon koga je uslijedio napad na Ukrajinu, Putin je rekao “kako su Ukrajinci sebe oduvijek smatrali Rusima i pravoslavcima; da je modernu Ukrajinu stvorila Rusija ili tačnije boljševička komunistička Rusija i da su Lenjinova načela državnosti bila greška”, dodavši još “da Ukrajina nikad nije imala stabilnu tradiciju istinske državnosti”.

    Ubrzo poslije tog govora pristupa se priznanju paradržavnih tvorevina  na teritoriji Ukrajine, Donjecka i Luganska, i nakon 8 godina “škripe zubima” i opsežnih priprema, uz 200.000 ruskih vojnika koji danima “čame” u blatu i na hladnoći duž granice sa Ukrajinom, iz grandiozne sale u Kremelju daje se signal da se krene u “odbranu”.

    Putin je presudio – Ukrajina je historijska greška i njena samostalnost, nakon raspada Sovjetskog Saveza je svojevrsna izdaja i on će pokušati ponovo oživjeti “historijsku činjenicu” o jedinstvu ruskog naroda.

    Da će pri ostvarivanju toga cilja ginuti i Rusi i Ukrajinci – to je kolateralna šteta koja Putina ne brine, kao i razorne sankcije koje u ovome obimu od strane Amerike i zemalja Zapada nikada nikome nisu uvedene i koje će naravno najviše osjetiti obični građani.

    Od jučer je u opticaju novi stepen pripravnosti ruskih vojnih snaga kao indirektna prijetnja nuklearnim naoružanjem koja je kao doktrina bazirana na teoriji odvraćanja poznata kao Uzajamno osigurano uništenje (engl. Mutal assured destruction – MAD). Primjena ove doktrine je započela još tokom Hladnog rata (od pedesetih do devedesetih godina prošlog vijeka) i pretpostavlja da se nijedna strana neće usuditi da izvede prvi udar jer bi druga strana odgovorila po upozorenju što bi dovelo do uništenja obje strane.

    Dati šansu miru

    Kako se sukobi rasplamsavaju koji Putinu nisu donijeli očekivan uspijeh u blickrigu, uz velika razaranja, te masu od skoro pola miliona izbjeglica i očite ljudske gubitke na svim stranama, odnekud se pojavljuju glasovi razuma da se pregovara, što se trenutno čini na granici između Ukrajine i Bjelorusije između predstavnika zaraćenih strana, o mogućem prestanku rata jer kako god bilo i koliko god dugo rat trajao, na kraju će se morati pregovarati. Svaki novi izgubljeni život je jedan izgubljeni život previše i neće se više ničim moći nadoknaditi.

    Mir nema alternativu i treba sve učiniti da se rat u Ukrajini zaustavi ali i da se aktiviraju kanali komunikacije te povedu ozbiljni razgovori između NATO-a i SAD-a sa jedne i Rusije sa druge strane, uz uzajamno uvažavanje kako bi se izbjegli nesporazumi koji nepotrebno mogu dovesti do eskalacije.

    Piše: Hakija Karić/Otisak

    - Advertisement -spot_imgspot_img

    POSLEDNJE VIJESTI

    - Advertisement -

    POVEZANE VIJESTI

    - Advertisement -spot_img

    Ostavite komentar. NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove autora komentara, a ne stavove portala Otisak.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja jer takvi komentari neće biti objavljeni. Otisak.ba zadržava pravo da određene komentare obriše bez najave i objašnjenja.

    Molimo Vas unesite komentar
    Molimo Vas unesite Vaše ime ovdje

    ninety nine ÷ eleven =