Ruski predsjednik Vladimir Putin rekao je da ukrajinski upad u rusku Kursku oblast nije uspio zaustaviti napredovanje ruskih snaga u Donbasu te je oslabio ukrajinske odbrambene položaje duž fronta, što je pomoglo snagama Moskve.
Putin je, govoreći na Istočnom ekonomskom forumu u Vladivostoku, kazao da ruske snage izbacuju ukrajinske vojnike iz Kurske oblasti, gdje su 6. augusta počeli najveći napad na rusku teritoriju od Drugog svjetskog rata. Premjestivši veliki broj obučenih vojnika u rusku pograničnu regiju, Ukrajina je oslabila vlastitu odbranu i omogućila Rusiji da ubrza svoje napredovanje na istoku Ukrajine, dodao je ruski lider.
“Cilj neprijatelja je bio da nas učini nervoznima i zabrinutima te da premjestimo vojnike iz jednog sektora u drugi i zaustavimo našu ofanzivu u ključnim područjima, primarno u Donbasu. Je li to uspjelo? Nije”, istakao je.
“Premještanjem velikog broja obučenih jedinica u ova granična područja, neprijatelj je oslabio u ključnim područjima, a naše su snage ubrzale ofanzivne operacije.”
Iako je napad na Kursk bila sramota za Putina i vojnu komandu, ruski zvaničnici sada ofanzivu prikazuju kao najveću taktičku grešku Kijeva u ratu jer tvrde da je privezala desetke hiljada njihovih vojnika radi malo taktičkog ili strateškog dobitka.
Glavni ukrajinski komandant, general Oleksandr Sirski je kazao da je jedan od ciljeva napada na Kursk bio preusmjeriti ruske snage iz drugih područja, prije svega na istoku Ukrajine blizu Pokrovska i Kurahova.
(Vijesti.ba)