More

    Puigdemont zatražio odgodu proglašenja nezavisnosti Katalonije

    Regionalni predsjednik u govoru pred katalonskim Parlamentom pozvao na smanjenje napetosti i dijalog s Madridom.

    Predsjednik Katalonije Carles Puidgemont zatražio je od regionalnog Parlamenta da odgodi proglašenje neovisnosti te rekao kako očekuje pregovore s Madridom.

    U dugoočekivanom govoru, rekao je da Katalonija treba postati neovisna država u formi republike i zatražio mandat da to i provede, ali da se konflikt sa Španjolskom može riješiti dijalogom.

    Više puta je u svom govoru pozivao na dijalog s Madridom.

    No, španjolska vlada je tokom večer odbacila “prešutno” proglašenje neovisnosti Katalonije, objavio je AFP.

    “Neprihvatljivo je prešutno proglasiti neovisnost, a onda je suspendirati na eksplicitan način”, poručili su iz španjolske vlade.

    Sjednica katalonskog Parlamenta počela je s više od sat zakašnjenja.

    “Ovdje sam jer sam htio analizirati situaciju, ovdje sam poslije rezultata referenduma kako bih objasnio posljedice ovog referenduma. Živimo u povijesnom trenutku”, rekao je na početku govora.

    No, kad se očekivalo da će proglasiti neovisnost, on je pozvao na odgodu proglašenja neovisnosti.

    Jake policijske snage

    “Španjolska nas je htjela učiniti malom, ali Katalonija je europska. Neću prijetiti, jer je trenutak ozbiljan. Moramo preuzeti odgovornosti. Svi smo mi jedan narod, ali ima stvari oko kojih se ne slažemo”, naveo je Puigdemont, čiji se govor s pažnjom prati u Europi i svijetu.

    Dodao je da “milijuni građana Katalonije vjeruju da Katalonija treba imati vlastitu državu”, ali i da je “važno smanjiti napetosti”, prenosi Reuters.

    Dok se čekao njegov govor, na ulicama katalonskih gradova prisutne su jake policijske snage, a španjolske vlasti pojačale su i sigurnosne mjere na aerodromima i željezničkim kolodvorima.

    Pristup katalonskom Parlamentu bio je zatvoren još u prijepodnevnim satima, prenosi El Pais.

    I mnogi građani Barcelone donijeli su svoje stolce ispred zgrade Parlamenta kako bi pratili sjednicu.

    Pristalice neovisnosti donijele su zastave Katalonije i stoje pored barijera koje su postavljene oko zgrade katalonskog Parlamenta.

    Istovremeno, glasnogovornik španjolske Vlade je pozvao Puigdemont da ne poduzima ništa nepovratno.

    “Tražit ću od Puigdemonta da ne poduzima ništa nepovratno, da ne kreće putem bez povratka, da ne proglašava jednostrano neovisnost i da se vrati u legalni okvir”, rekao je glasnogovornik Inigo Mendez de Vigo novinarima.

    Upozorenje premijera Rajoya

    Šef konzervativne Vlade Mariano Rajoy upozorio je da bi u slučaju jednostrane deklaracije nezavisnosti mogao zahtijevati ukidanje autonomije pokrajine, mjeru koja nikada nije primijenjena u toj iznimno decentraliziranoj parlamentarnoj monarhiji.

    Po više španjolskih medija, Puigdemont je svoj govor pisao i prepravljao čitav ponedjeljak, okružen savjetnicima, rastrgnut nesumnjivo između pristaša neosporna odlaska i onih koji strahuju da će rješenje, nezavisnost, na kraju biti gore zlo od pokroviteljstva Madrida.

    “Basta! [Dosta]”, poručile su mu i stotine tisuća Katalonaca protivnika nezavisnosti na velikom prosvjedu u nedjelju.

    Istu je riječ u ponedjeljak upotrijebila glavna udruga poslodavaca, nakon što je šest od sedam katalonskih tvrtki koje kotiraju na burzi odlučilo premjestiti svoje sjedište izvan regije.

    No, Puigdemontov tim ga je ohrabrio da ustraje, s velikim prosvjedom predviđenim blizu zgrade Parlamenta.

    Službeni dnevni red sjednice katalonskog Parlamenta usredotočen je na “političku situaciju” nakon “referenduma” na kojem katalonski separatisti tvrde da su pobijedili s 90 posto glasova i stopom sudjelovanja od 43 posto.

    Moguć i srednji put

    Carles Puigdemont mogao bi odabrati i srednji put, “odgođenu deklaraciju nezavisnosti”, ili se zadovoljiti simboličnom proklamacijom, navodeći hitnost dijaloga, i aktivirati postupak u etapama, da ne bi izgubi obraz.

    Ukupno 92 posto Katalonaca koji su izašli na referendum o neovisnosti glasali su u korist odvajanja od Španjolske.

    Međutim, oni koji su bili protiv bojkotirali su glasanje – odaziv je iznosio samo 43 posto.

    Španjolske vlasti pokušale su silom blokirati glasanje i našle su se na udaru kritika kad su objavljeni snimci kako policijske snage otimaju glasačke kutije i vuku glasače od glasačkih mjesta.

    POSLEDNJE VIJESTI

    - Advertisement -

    POVEZANE VIJESTI

    Ostavite komentar. NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove autora komentara, a ne stavove portala Otisak.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja jer takvi komentari neće biti objavljeni. Otisak.ba zadržava pravo da određene komentare obriše bez najave i objašnjenja.

    Molimo Vas unesite komentar
    Molimo Vas unesite Vaše ime ovdje

    twenty one ÷ = three