More

    Procesuiranje genocida: Zločine ne možemo poništiti, iz njih jedino možemo učiti

    Konferencija je okupila veliki broj pravnih eksperata i studenata prava iz regije koji su direktno od učesnika Haškog procesa imali priliku dobiti direktna saznanja o dokazima i argumentima o genocidu.

    - Advertisement -

    Odgovornost za zločine se može desiti samo ukoliko države preuzmu obavezu da krenu dalje, poručio je predsjednik Međunarodnog rezidualnog mehanizma za međunarodne krivične sudove (MICT), sudija Theodor Meron drugog dana 3. Međunarodne konferencije “Procesuiranje genocida u BiH”, javlja Anadolu Agency (AA), prenosi Otisak.ba.

    Konferencija je okupila veliki broj pravnih eksperata i studenata prava iz regije koji su u ova dva dana direktno od učesnika Haškog procesa imali priliku dobiti direktna saznanja o dokazima i argumentima o genocidu u BiH.

    Dvodnevna konferencija pod sloganom “Usudi se znati” je nastavak stručnih konferencija na temu primjene međunarodnog prava koje imaju za cilj pravno ustanovljene činjenice suprotstaviti revidiranju fakata iz proteklog rata u BiH.

    Događaj organizuje Udruženje žrtava i svjedoka genocida u saradnji s Pokretom “Majke enklava Srebrenica i Žepa”, uz učešće Međunarodnog rezidualnog mehanizma za krivične sudove (MICT), pravnim nasljednikom Međunarodnog krivičnog suda za bivšu Jugoslaviju (ICTY).

    Treća međunarodna konferencija u fokus je stavila prvu pravosnažnu presudu za genocid Međunarodnog krivičnog suda za bivšu Jugoslaviju – predmet “Radislav Krstić”, najznačajniju presudu Tribunala.

    Predsjednik Međunarodnog rezidualnog mehanizma za međunarodne krivične sudove (MICT), sudija Theodor Meron, smatra da su ovakve konferencije prvenstveno jer u ovoj učestvuju mladi studenti iz regije koji su, zajedno sa njima, u ova dva dana imali priliku da razmjenjuju iskustva i znanja.

    “Odgovornost za zločine se može desiti samo ukoliko države preuzmu obavezu da krenu dalje. Budućnost je u nacionalnim procesuiranjima zločina. Rade skupa sa međunarodnim institucijama koje su ustanovile moderne principe rada”, kazao je Meron za AA.

    Mark Harmon, bivši tužilac u MICT-u, smatra da je ovo jako bitna konferencija.

    “Sjećanja su veoma bitna ukoliko želite da se borite protiv genocida. Konferencija koja uključuje mlade ljude iz cijele regije je veoma važna zbog njihovog obrazovanja i kasnijeg angažmana u borbi protiv negiranja genocida”, poručio je Harmon.

    - Advertisement -spot_imgspot_img
    SourceAnadolija

    POSLEDNJE VIJESTI

    - Advertisement -

    POVEZANE VIJESTI

    - Advertisement -spot_img

    Ostavite komentar. NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove autora komentara, a ne stavove portala Otisak.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja jer takvi komentari neće biti objavljeni. Otisak.ba zadržava pravo da određene komentare obriše bez najave i objašnjenja.

    Molimo Vas unesite komentar
    Molimo Vas unesite Vaše ime ovdje

    one × 8 =