Piše: Džemal Vantić
Već je prošlo nekoliko dana od održavanja 26. redovne sjednice Skupštine Brčko distrikta na kojoj je, između ostalog, obznanjeno da je predsjednik Upravnog odbora Javne zdravstvene ustanove (JZU) u Brčkom dr Slavko Nikić primao prijetnje po pitanju formiranja javne apoteke u ovome gradu na Savi.
Ovo je javno, u skupštinski mikrofon, izrekla zastupnica Srpske demokratske stranke dr Lidija Ljubojević, citirajući izjavu dr Nikića sa sjednice skupštinske Komisije za zdravstvo.
Sve ovo je prošlo neprimijećeno, što pokazuje u kakvom se (jadnom) stanju nalazi brčansko društvo.
Zvuči nevjerovatno da se po ovome pitanju još uvijek nisu oglasili Policija i Tužilaštvo u Brčkom.
Javnost još uvijek ne zna da li je pokrenuta istraga protiv NN počinioca koji je prijetio predsjedniku Upravnog odbora JZU-a dr Slavku Nikiću.
Nema javne apoteke
No, vratit ću se na osnivanje javne apoteke i pokušat ću se držati činjenica koje su dostupne javnosti.
Zaključak Skupštine od 25. maja 2016. godine nalaže da:
- JZU pokrene aktivnosti za osnivanje apotekarske djelatnosti, odnosno javne apoteke,
- da se uputi zahtjev Vijeću ministara Bosne i Hercegovine da usvoji pravilnik kojim se regulira maksimalna visina marže na lijekove odnosno način određivanja cijena lijekova.
U poslovnom i finansijskom planu JZU-a za 2017. godinu Skupština je izdvojila inicijalna sredstva od 100.000 konvertibilnih maraka za osnivanje javne apoteke.
Na posljednjem skupštinskom zasjedanju (26. redovna sjednica) tačka vezana za finansijski plan JZU-a i u njemu izbrisana stavka “inicijalna sredstva za osnivanje javne apoteke” i novčana sredstva u iznosu od 100.000 maraka. Prevedeno – nema javne apoteke u Brčkom!
Kome je u cilju da se ne osnuje?
Evo i nekih od razloga zbog čega bi trebalo osnovati javnu apoteku Brčko distrikta Bosne i Hercegovine:
- Obezbjeđenje sprovođenja ugovora između Fonda zdravstvenog osiguranja i dobavljača lijekova,
- neutralisanje monopola privatnih apoteka, odnosno da se izbjegnu ucjene dobavljača lijekova po dva osnova, i to po pitanju cijena lijekova i po pitanju isporuke istih.
Iz svega se može zaključiti da Zaključak Skupštine od 25. maja 2016. godine nije sproveden, odnosno jasno je opstruiran, osim u dijelu koji se odnosi na Vijeće ministara Bosne i Hercegovine koje je usvojilo gore spomenuti pravilnik.
Na kraju, pitanje svih pitanja jeste kome je u cilju da se u Brčkom ne osnuje javna apoteka?
Stavovi izraženi u ovom tekstu su autorovi i ne odražavaju nužno uredničku politiku Otiska.