More

    Presuda Osnovnog suda u Banjaluci: Sejfudin Tokić i Adnan Bajrić oslobođeni optužbi

    Osnovni sud u Banjaluci danas je prvostepenom presudom oslobodio optužbi Sejfudina Tokića za krivično djelo izazivanje vjerske, nacionalne i rasne mržnje i netrpeljivosti i Adnana Bajrića za pomaganje u izvršenju tog djela.

    - Advertisement -

    Osnovni sud u Banjaluci danas je prvostepenom presudom oslobodio optužbi Sejfudina Tokića za krivično djelo izazivanje vjerske, nacionalne i rasne mržnje i netrpeljivosti i Adnana Bajrića za pomaganje u izvršenju tog djela, javlja Anadolu Agency (AA).

    Sudija Radmila Medaković u obrazloženju presude istakla je da krivično djelo za koje je tužilaštvo teretilo Tokića i Bajrića ne postoji u Krivičnom zakoniku RS koje je stupio na snagu u julu 2017. godine, a da na to tokom procesa nisu ukazali ni tužilaštvo ni odbrana. Naglasila je da u novom zakonu postoji drugo krivično djelo “Javno izazivanje i podsticanje nasilja i mržnje”, ali se ne radi o istom krivičnom djelu i nije moguća retroaktivna primjena zakona u ovom slučaju.

    Prema optužnici banjalučkog Okružnog javnog tužilaštva, Tokić je bio optužen da je 22. maja 2015. godine, u banjalučkoj Srpskoj ulici u neposrednoj blizini Hrama Hrista Spasitelja i zgrade Gradske uprave, a u vrijeme dok se održavao pomen za stradalih 12 banjalučkih beba, “podigao zastavu Republike BiH”.

    Sudija je istakla da je od početka vođenja istrage i tokom sudskog proces segment optužnice bio da je u pitanju bila “ratna zastava Armije BiH”, a tek na posljednjem ročištu, nakon dokaznog postupka tužilaštvo je izmijenilo optužnicu i navelo “Ratna zastava Republike BiH”.

    “To su potpuno različite stvari”, naglasila je Medaković.

    U obraćanju medijima komentarišući presudu Tokić je rekao da je u pitanju “očekivana odluka suda po montiranoj političkoj optužnici”.

    “Ovo je i pobjeda za zastavu sa ljljanima, koja danas ima podršku više od tri četvrtine stanovništva BiH, zastavu koja je na referendumu 1. marta 1992. godine dobila podršku više od dvije trećine i zastava koja je bila u upotrebi kao zastava države Republike Bosne i Hercegovine sve do 1999. godine”, kazao je Tokić.

    Prema njegovim riječima presuda je putokaz da “umjesto nacionalnih isključivosti moramo prihvatiti Bosnu kakva je bila prije 1000 godina u kojoj će svi biti jednakopravni bez obzira na vjersku nacionalnu i političku pripadnost”.

    “Dugo je trajalo, puno je koštalo, nanijelo mi je štetu u kontekstu biznisa, sporta i drugih aktivnosti, međutim ne kajem se, opet bi, opet ću, To je moje pravo, ovo je moj grad, moja domovina”, rekao je Bajrić.

    - Advertisement -spot_imgspot_img
    SourceAgencije

    POSLEDNJE VIJESTI

    - Advertisement -

    POVEZANE VIJESTI

    - Advertisement -spot_img

    Ostavite komentar. NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove autora komentara, a ne stavove portala Otisak.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja jer takvi komentari neće biti objavljeni. Otisak.ba zadržava pravo da određene komentare obriše bez najave i objašnjenja.

    Molimo Vas unesite komentar
    Molimo Vas unesite Vaše ime ovdje

    ninety ÷ = 9