U Beogradu je u 81. godini, poslije teške bolesti, preminuo Ljubiša Samardžić, jedna od glumačkih legendi srbijanskog i jugoslovenskog glumišta.
Samardžić je u decembru prošle godine imao tešku operaciju mozga, a zdravstveneo stanje posljednjih nekoliko dana mu je bilo vrlo loše.
Doktori nisu imali optimistične prognoze, a njegovo se stanje pogoršalo zbog hronične leukemije, od koje je već duže bolovao.
Ljubiša Samardžić rođen je 19. novembra 1936. godine u Skoplju.
Brojne nezaboravne uloge
Zahvaljujući velikom glumačkom talent, postao je istaknuto i nezaobilazno ime u jugoslovenskoj i srbijanskoj kinematografiji, ostavljajući iza sebe brojne nezaboravne uloge na filmu i televizijskim serijama.
Prvu ulogu igrao je 1961. godine u filmu Igre na skelama, a potom i niz uloga, među kojima u filmovima Bitka na Neretvi, Valter brani Sarajevo, Bombaši, Sutjeska, Ljubavni život Budimira Trajkovića, Lude godine, Rad na određeno vrijeme, Moj tata na određeno vrijeme, Nije lako s muškarcima, Magareće godine, Ubistvo s predumišljajem, Nataša, Konji vrani…
U bogatoj televizijskoj karijeri igrao je u serijama Vruć vetar, Povratak otpisanih, Kuda idu divlje svinje, Bolji život, Policajac sa Petlovog brda, Jesen stiže, dunjo moja…
Nadimak “Smoki” dobio je zahvaljujući istoimenom liku kojeg je tumačio 1963. godine u filmu Peščani grad.
Posljednja uloga koju je ostvario bila je u seriji Miris kiše na Balkanu 2011. godine, koju je i režirao.
Srce i iskrenost
Njegov rediteljski prvijenac bila je dramom o bombardiranju Savezne Republike Jugoslavije 1999. godine Nebeska udica, ai potom je režirao i filmove Nataša, Ledina, Konji vrani…
“Ja sam, zapravo, čovek iz rudarske porodice, koji smatra da je taj rudarski hleb zaista težak. Znam da sam kao dete upamtio nešto veoma značajno, a to je poštovanje čoveka po svaku cenu i požrtvovanje za svakoga. Uvek sam u igru unosio srce i iskrenost, želeći po svaku cenu da mi se to vrati. Na sreću, ta moja iskrenost je bila presudna da imam veliki, ogroman kredibilitet autora i kod kolega”, govorio je u intervjuima Ljubiša Samardžić.
Sve nagrade i priznanja – od Zlatnih arena u Puli do nagrade za životno djelo – poklonio je Jugoslovenskoj kinoteci.