Božićni i Novogodišnji praznici često se doživljavaju kao vrijeme radosti, okupljanja s porodicom, prijateljima i kolegama te izražavanja lijepih želja za narednu godinu. Međutim, važno je naglasiti da ovaj period može donijeti različite emocionalne reakcije kod pojedinaca, a za neke može biti izazovno i stresno. U medijima, praznici su često predstavljeni kao period kada porodice i prijatelji zajedno doživljavaju radost, obnavljaju veze, prepliću se stari i stvaraju novi trenuci. Slikovito se prikazuje da porodice dijele obroke, razmijenjuju poklone. Međutim, stvarnost je često daleko od ovih idiličnih prikaza, te praznici mogu izazvati osećaj usamljenosti i smanjene povezanosti s drugima. Izloženost čestitkama sa slikama srećnih porodica i dijeljenje tih trenutaka na društvenim mrežama može produbiti osećaj usamljenosti, a istovremeno doprinijeti pojavi depresije i anksioznosti. Pored toga, prevelika očekivanja koja praznični period nosi sa sobom često dovode do razočarenja, a ovo iskustvo može biti dodatno intenzivino tokom praznika.
Prema istraživanju Nacionalnog saveza za mentalno zdravlje ( National Alliance on Mental Illness, NAMI), čak 64% osoba koje se suočavaju s mentalnim izazovima potrvđuje o pogoršanju simptoma tokom praznika. Razlozi za to su razni, a za pojedince koji su izgubili voljenu osobu, praznici mogu predstavljati vrijeme povećane tuge, s obzirom na bolne podsjetnike na gubitak.
Usamljenost je još jedan važan aspekt koji može uticati na emocionalno blagostanje tokom prazničnog perioda, čak i kada su osobe okružene drugima. Taj osećaj može proizlaziti iz različitih faktora, uključujući promijene u društvenim dinamikama tokom praznika.
U 21. vijeku, gdje digitalna era donosi nove načine funkcionisanja, ali i nove izazove, holiday blues se javlja kao problem koji često nije dovoljno prepoznat. Važno je razumjeti da nismo roboti te da nije realno očekivati prazničnu sreću u svakom trenutku. Holiday blues predstavlja skup osjećanja koji često nastaju uoči i tokom prazničnih dana. Ovi osjećaji često uključuju anksioznost i depresivnost, ali takođe obuhvataju osjećaj usamljenosti, tuge i bezvoljnosti. Osobe koje doživljavaju holiday blues često teže izolaciji od drugih, izbjegavajući slavlja i okupljanja koja mogu izazvati osjećaj da s njima nešto nije u redu.
Pružanje podrške sebi i drugima oko nas, kao i izbjegavanje potcjenjivanja ovih osjećanja, može biti ključ za suočavanje s holiday blues-om.
Važno je naglasiti da se ova iskustva ne ograničavaju samo na praznični period, već se mogu manifestovati tokom cijele godine, s tim da praznički period može pojačati postojeće emocionalne izazove.
Psihološki centar Sirius iskreno želi srećne i blagoslovljene božićne i novogodišnje praznike svima. Neka ovo vreme donese radost, ljubav i dobro mentalno zdravlje. Za dodatnu podršku, Psihološki centar Sirius s ljubaznošću ostavlja otvoren svoj kontakt broj. Ako osjećate da vam je teško ili jednostavno želite razgovarati, slobodno nas nazovite na 00387 65 971 071.
Niste sami, i stručnjaci su tu s ciljem pružanja podrške i razumijevanja.
/Sponzorirana objava/