More

    Pokret SPD Brčko: Podržavamo rad Kriznog štaba, ali tražimo nove ekonomske i socijalne mjere

    - Advertisement -

    POSTAVITI FLEKSIBILNIJE KRITERIJE, JER JANUAR NIJE DOBAR PARAMETAR ZA UTVRĐIVANJE USLOVA ZA DODJELU POMOĆI

    Pokret SPD Brčko podržava mjere Kriznog štaba i Vlade Brčko distrikta BiH, ali očekujemo cjelovit program ekonomskih mjera, socijalne i mjere solidarnosti, što više ne može biti na čekanju.

    Nastaviti ćemo intenzivno raditi na pokretanju inicijativa, prijedloga i apela Kriznom štabu gdje se jasno opredjeljavamo da podržavamo dosadašnje poduzete mjere.

    Ovom prilikom želimo ukazati da mjera Vlade usmjerena kao pomoć privredi iako je u osnovi dobra, može nažalost sa usvojenim kriterijima umanjiti efekte koji se očekuju kako na planu pomoći malim preduzećima i samostalnim preduzetnicima kojima je zabranjen rad a tako i ostalim privrednim subjektima naročito u oblasti trgovine, građevine, sezonskim djelatnostima i dr.

    S obzirom da je kao mjesec za usporedbu uzet mjesec januar tekuće godine kako u pogledu izmirenja obaveza tako i u pogledu nastalih šteta smanjenjom obima poslovanja usljed pandemije.

    Obavili smo razgovore s jednim brojem privrednika koji svoje obaveze redovno izmiruju prema državi i distriktu po završnim računima a vjerovatno neće moći ostvariti pravo na subvenciju jer mjesec januar nije dobar za usporedbu.

    U Sarajevskom kantonu završni račun za prošlu godinu je osnov za izmirenja obaveza a u entitetima je osnova posljednje tromjesečje prošle godine.

    Očekujemo od Vlade da u saradnji sa privrednom komorom ove kriterije prilagodite i učinite ih fleksibilnijim kako bi svojim subvencijama omogućili svim poslodavcima da sačuvaju radna mjesta.

    DODATNE MJERE ZA OČUVANJE PRIVREDE I RADNIH MJESTA

    Takođe predlagali smo mjere na kojima i dalje insistiramo kao što su oslobađanje zakupa javnih površina, komunalnih taksi i dr. parafiskalnih davanja kao i odgađanje plaćanja poreza na dobit i poreza na nekretnine, povećanje neoporezivog dijela plaće, neobračunavanje zateznih kamata, moratorije na kredite itd.

    Posebno ističemo da se mjere lokalnog karaktera nalaze već u primjeni u gradovima Tuzla, Zenica, B. Luka, Posušje, Grude, Široki Brijeg te u mjerama u kantonima kao i u oba entiteta. 

    POKRENUTI MJERE SOLIDARNOST PREMA UGLEDU NA PRAKSU U OKRUŽENJU 

    Naš apel Vladi je da pored rada na cjelovitim mjerama stabilizacije stanja konačno pokrene svojim preporukama i inicijativama solidarnost u prikupljanju novčanih sredstva za pomoć najugoroženijim kategorijama građana te da se pridruže apelima lidera vladajućih stranaka da dio svojih primanja namjene za pomoć uz već proklamovani moto da poslije pandemije više neće ništa biti isto i da ovu krizu moraju podnijeti svi s tim da niko neće imati sve dok će drugi biti gladan.

    Jasna je poruka da gladnih ne smije biti a teret solidarnosti moraju najviše podnijeti oni koji imaju iznos plaće iznad 2000 maraka.

    Takav prijedlog smo i mi predložili da se u javnom sektoru solidarišu svi oni sa plaćama iznad 1000 maraka izuzev policije, zdravstvenih radnika i civilne zaštite koji stoje na prvoj crti odbrane.

    Istina je da mi ne podržavamo u ovim uslovima radi smanjenje plaća u javnom sektoru kao što to najavljuje Vlada F BiH. 

    IZDAVAJANJA ZA POLITIČKE SUBJEKTE USMJERITI U FOND SOLIDARNOSTI

    Takođe predlažemo da se veći dio sredstava za rad poslaničkih klubova te dio paušala i naknada za rad u odborima, komisijama i drugim tijelima izdvoje za solidarne potrebe.

    Ovom prilikom ističemo okolnost da je u budžetu Brčko distrikta BiH za rad poslaničkih klubova izdvojeno oko 200 hiljada maraka, te za troškove izbora oko 100 hiljada maraka a za podršku kampanje političkim subjektima na izborima oko 60 hiljada maraka dok je za godišnji poslanički paušal predviđeno 620 hiljada maraka.

    Kao što smo to prije desetak dana iznijeli u našim apelima sve su to razlozi da su naše mjere solidarnosti sprovodive i očekujemo da se procesi solidarnosti odmah pokrenu i da ne ostanu samo na pojedinačnim aktivnostima humanista, te nekih udruženja i poslodavaca. 

    ZA SOCIJALNE POTREBE IZDVOJITI 2,5 MILIONA MARAKA

    Svesni činjenice da su socijalna davanja u našoj zajednici nešto veća nego u okruženju ipak apelujemo da se pokrene donošenje mjera socijalne zaštite za najugroženije kategorije kojih u Brčkom nije malo.

    Posebno pozdravljamo inicijativu gradonačelnika da se odmah isplati jednokratna pomoć penzionerima te da se sagledava mogućnost da se isto učini i za nezaposlene na čemu smo mi posebno insistirali u svojim mjerama jer na ZZZ Brčko oko 6400 ljudi aktivno traži zaposljenje a po svemu sudeći taj će se broj povećati.

    Takođe insistiramo da se u rebalansu budžeta izdvoje sredstva za pomoć socijalnim kategorijama kao što su penzioneri, boračka populacija, invalidi, nezaposleni, porodice sa osobama sa tuđom njegom i sl. gdje bi se za te potrebe izdvojilo najmanje 2,5 miliona maraka i to smatramo kao pririoritet jer se u Srbiji za svakog punoljetnog građanina priprema pomoć u iznosu od 100 eura za sanaciju od šteta pandemije virusa korona pod jasnim motom da su novci narodni a kriza je duboka.

    Samim time smatramo da u budžetu Brčko distrikta BiH mora doći do rezanja troškova i grantova čime bi se obezbjedila potrebna sredstva.

    Predlažemo da se rebalansom budžeta u oktobru obezbjedi još jedna nova jednokratna pomoć penzionerima te da se za subvencije komunalnih usluga socijalno ugoženim kategorijama koja se po najavama treba da isplati u ovom mjesecu, izdvoji još 50% od redovne tranše i odmah usmjeri na račun JP Komunalno Brčko kako bi se smanjila gužva na blagajni komunalnog za vrijeme mjera zdravstvene zaštite, a čime bi se pomoglo finansijskoj stabilnosti ovog preduzeća, što bi ukupan iznos za te mjere iznosio milion maraka.

    Takođe, predlažemo da se za boračke kategorije izdvoji u rebalansu 500 hiljada maraka te za nezaposlene milion maraka koji predstavlja minimum kojim bi se pomoglo ovim kategorijama.

    ANALIZIRATI UTICAJ PANDEMIJE NA POSLOVANJE JAVNIH PREDUZEĆA I PODUZETI MJERE ZAŠTITE

    Ističemo potrebu da vlasti posvete posebnu pažnju javnim preduzećima usljed pandemije koja su uglavnom poslovala pozitivno za razliku od onih u entitetima.

    Neka od njih bi mogla doći u u težak položaj prije svega JP Komunalno Brčko i JP Luka Brčko te bi sa njihovim menadžmentima i upravnim odborima trebalo što prije sačiniti analizu uticaja pandemije na njihovo poslovanje te predložiti mjere za otklanjanje eventualnih posljedica.

    Pokret SPD Brčko smatra da poslovanje Komunalnog može biti posebno ugroženo iz razloga da zbog zastoja u privredi je došlo do smanjena potrošnje elek. energije te je već evidentno da će dio stanovništva samoinicijativno u ovo vrijeme odložiti plaćanje komunalnih usluga računajući na kasniji reprogram obaveza bez zateznih kamata, te zbog povećanja troškova na čišćenju i dezinfekciji Brčkog zbog pandemije.

    Mi u Pokretu SPD Brčko smo uvjereni da neke od mjere koje predlažemo bi mogle pomoći u saniranju eventualnih negativnih posljedica na poslovanje i to: 

    1. Da Vlada do kraja mjeseca izvrši transfer plaćanja subvencija za penzionere i socijalno ugrožene za ovu godinu u iznosu od 800 hiljada maraka.

    2. Nastojati kod Elektroprivrede izvršiti bar jednomjesečni reprogram u iznosu od 2 do 3 miliona maraka odgode plaćanja bez obračuna zateznih kamata.

    3. Obračunati i odmah naplatiti obavljene radove u vrijeme pandemije koje je Komunalno obavilo.

    4. Postići konačna poravnjanja po tužbenim zahtjevima u sporu sa Vladinim odjeljenima čija objektivna potraživanja iznose oko milion maraka a s obzirom na prethodnu spremnost gradonačelnika da se izvrši poravnjanje kako bi se izbjegli sudski troškovi i zatezne kamate.

    5. Odmah nakon okončanja pandemije sagledati potrebu da se konačno definišu nova javna ovlaštenja koja bi se prenijela na preduzeće u cilju dalje stabilizacije poslovanja.

    Pokret SPD Brčko apeluje da osnivač JP LUKA BRČKO a to je Brčko distrikt BiH, posveti i pažnju poslovanju Luke s obzirom na strateški značaj preduzeća te već preuzete obaveze po međunarodnim kreditima za revitalizaciju luke i buduće ambiciozne planove za poslovanje od interesa za cijelu BiH.

    Kako u vrijeme zastoja privrednih tokova će vjerovatno doći do smanjenja pretovara robe a samim time da je zabranom prelaska teretnog saobraćaja preko Savskog mosta u Brčkom smanjen i prihod na terminalu, sve to skupa može imati ozbiljne negativne posljedice na funkcionisanje preduzeća.

    Osnivač bi trebao u saradnji sa Savjetom ministara da pokuša da obezbjedi sredstva za sanaciju eventualnih negativnih posljedica, a u slučaju pogoršanja stanja treba preuzeti obavezu subvencije radnih mjesta koja bi bila ugrožena i to na isti način kao u privatnom sektoru.

    MJERE ZAŠTITE PRIVREDE NAKON ZAVRŠETKA PANDEMIJE I VANREDNOG STANJA

    Mjere koje smo predložili pomoći privredi nakon ukidanja vanrednog stanja već su usvojene u okruženju.

    Tim Pokreta SPD Brčko je predvidio da nakon ukidanja vandrednog stanja i normalizacije stanja u BiH, oporavak privrede će se temeljiti na jačanju razvojno garantnog fonda kojeg je u Brčko distriktu BiH neophodno osnažiti izdvajanjem najmanje 5 miliona maraka kako bi uz usvajanje konkretnih mjera i kriterija obezbjedilo mogućnost da mala i srednja preduzeća dobiju povoljne kredite kod komercijalnih banaka sa kojima fond ugovori povoljne uslove kreditiranja, kao i revolving kredite za obrtna sredstva, što smatramo efikasnijim u odnosu na dosadašnju praksu subvencioniranja kamata za što je u budžetu planirano 1,7 miliona maraka.

    U ovom periodu Federacija BiH za iste namjene izdvaja 80 miliona maraka a slične najave su i u Republici Srpskoj.

    Posebno očekujemo aktivan odnos Vlade koju gradonačelnik potencira da uz kredite koje distrikt može obezbIjediti od međunarodnih kreditora i europske banke za obnovu i razvoj te MMF-a i dr. može i mora pomoći novom privrednom zamahu u Brčkom naročito na planu izvođenja javnih radova.

    Neki su već potpisani kao što je revitallizacija JP LUKA BRČKO, izgradnja cijevovoda Plazulje-Potočari te su već najavljeni projekti za riješenje otpadnih voda, deponije i sortirnice otpada, izgradnja i dovršenje javnih objekata kao što su gradski stadion, sportska dvorana, zatvoreni bazeni itd.

    Sve to uz ozbiljan pristup u realizovanju projekta sa Studen Holding kompanijom mogu za Brčko biti kao mali „Maršalov plan“ kakvi se u EU najavljuju na širem planu za izlazak iz recesije.

    U svemu tome Pokret SPD Brčko smatra da mora biti uspostavljen skupštinski nadzor na provođenju mjera i pogotovo transparentnost svih donesenih odluka i njihovo javno objavljivanje da bi se izbjegle zloupotrebe. 

    U NAREDNOM PERIODU NASTAVLJAMO SA PRIJEDLOZIMA KAO I KRITIKAMA ALI I POHVALAMA POZITIVNIH PRIMJERA

    Mi ćemo u narednim aktivnostima nastaviti javno isticati pozitivne primjere kao što je primjer jednog poslanika iz Skupštine Brčko distrikta BiH koji je i pored zabrane rada u kladionicama Weld Mag koje su njegovom vlasništvu, za pedeset radnika dao obećanje da će im isplaćivati pune plate ili primjer Ražanice koji je u svom preduzeću povećao plate svojim radnicima sa nastupanjem pandemije.

    Takođe od Kriznog štaba očekujemo da iznese podatke o broju otpuštenih radnika i nazive poslovnih subjekata koji su se odlučili na te mjere u ovim teškim vremenima. 

    Pokret SPD redovno prati i analizira mjere koje donosi Vlada Brčko distrikta BiH i Krizni štab, te vlasti u BiH i u oba entiteta kao i u regionu.

    Posebno izražavamo zadovljstvo što naši prijedlozi i preporuke sadržane u planovima i programima koje smo nedavno prezentirali putem brčanskih portala su već prisutne u većini mjera donesenih u okruženju, što znači da su bili prihvatljivi i realni ciljevi koje smo predložili.

    Autor: Pokret SPD Brčko
    - Advertisement -spot_imgspot_img

    POSLEDNJE VIJESTI

    - Advertisement -

    POVEZANE VIJESTI

    - Advertisement -spot_img