More

    Pojedina brčanska naselja bez vode, vlast gradi 17km cjevovoda

    Nestaju nam šume – što zbog požara, što zbog neodgovornih građana prema okolišu. Nestankom šuma nestaju i izvori vode. Danima izvještavamo iz različitih krajeva naše zemlja o problemima stanovnika s redukcijama i presušenim izvorima. Bez pristupa vodi su i mnogi stanovnici Brčko distrikta. U mjestima poput Broda i Potočara, ali i mnogih drugih, mještani se svakodnevno bore za osnovne životne potrebe.

    Bosna i Hercegovina intenzivno pregovara o ulasku u Evropsku uniju, ali stvarni život u našoj zemlji govori drugačije. U jednom dijelu Mjesne zajednice Brod stanovnici se svakodnevno bore za osnovnu životnu potrebu – vodu.

    ,,Malo od komšiluka, malo odemo na česmu u Brku, odnosno, odu drugi za mene, ja ne mogu. Invalid sam pa moram nekoga moliti“, govori stanovnik Mjesne zajednice Brod Ramiz Djedović.

    U sličnim problemima je i sedam hiljada stanovnika Mjesne zajednice Potočari, koji uopšte nemaju pristup gradskom vodovodu.

    “Potočari su uvijek imali problema sa snabdijevanjem vodom. Uglavnom smo se snabdijevali po domaćinskim bunarevima i arteskim bunarima“, kaže Kojo Marjanović, predsjednik Mjesne zajednice Potočari.

    U Brčkom je u toku realizacija drugog najvećeg projekta u oblasti komunalne infrastrukture. Riječ je o izgradnji glavnog transportnog cjevovoda Plazulje-Potočari dužine 17 km, s rezervoarom od 1.000 kubnih metara.

    „U ovom trenutku na terenu je došlo oko 4,5 km cijevi. Od toga je ugrađeno oko 3,5, ali od ovog mjeseca pa do kraja isporuke svaki mjesec će dolaziti između 3 i 3,5 km cijevi“, ističe Majazudin Vehabović, šef Odjeljenja za komunalne poslove Vlade Brčko distrikta BiH.

    Ovaj projekt trebao bi dugoročno riješiti problem vodosnabdijevanja za većinu naselja koja trenutno nemaju vodu. Također, neophodan je i za potrebe industrijske zone.

    Rok za završetak izgradnje glavnog transportnog cjevovoda je april 2025. godine. Projekt vrijedan 12 miliona eura finansira se kreditnim sredstvima Evropske banke za obnovu i razvoj. Postavlja se pitanje da li je Distriktu zaista bilo neophodno toliko kreditno zaduženje, s obzirom na budžet od 461 milion maraka?

    (federalna.ba)

    POSLEDNJE VIJESTI

    - Advertisement -

    POVEZANE VIJESTI

    Ostavite komentar. NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove autora komentara, a ne stavove portala Otisak.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja jer takvi komentari neće biti objavljeni. Otisak.ba zadržava pravo da određene komentare obriše bez najave i objašnjenja.

    Molimo Vas unesite komentar
    Molimo Vas unesite Vaše ime ovdje

    − one = 4