U Odjeljenju za ratne zločine Višeg suda u Beogradu u utorak je formalno započet novi sudski proces optuženima za ratni zločin u selu Kravica kod Srebrenice.
Suđenje je počelo čitanjem optužnice s obzirom na to da je sudsko vijeće odbilo raniji zahtjev Tužilaštva za ratne zločine da se proces nastavi u fazi u kojoj je bio kada je prekinut, zbog formalnih nedostataka u optužnici.
Optužnica u ovom slučaju tereti osmoricu pripadnika Specijalne brigade MUP-a Republike Srpske Nedeljka Milidragovića, Aleksu Golijanina, Milivoja Batinića, Aleksandra Dačevića, Boru Miletića, Jovana Petrovića, Dragomira Parovića i Vidosava Vasića.
Optuženi negirali krivicu
Prema optužnici, oni su, zajedno sa nepoznatim pripadnicima Specijalne brigade Republike Srpske, u halama Zemljoradničke zadruge i oko njih, u mjestu Kravica kod Srebrenice, u julu 1995. učestvovali u ubistvima više stotina Bošnjaka.
Suđenje je počelo 6. februara, a optuženi, koji se brane sa slobode, u prethodnom dijelu suđenja odbacili su navode optužnice.
Optužnica je najprije bila odbačena u junu jer je nije podnio ovlašćeni tužilac za ratne zločine.
Naime, u vrijeme podizanja nije bio izabran novi tužilac za ratne zločine niti vršilac dužnosti, dok je starom tužiocu istekao mandat.
Potom je novoizabrana tužiteljka za ratne zločine Snežana Stanojković podnijela zahtjev za nastavak postupka, ali je Viši sud to odbio jer je smatrao da ona mora da podnese novu optužnicu.
Apelacioni sud je potom preinačio to rješenje i prihvatio da se postupak nastavi.
Posmrtni ostaci pronađeni u masovnim grobnicama
Među žrtvama koje su ubijene u Kravici do sada je identifikovano više od 1.300 civila bošnjačke nacionalnosti, čiji su posmrtni ostaci pronađeni u masovnim grobnicama Glogova 1 i 2 te Ravnice, kao i u više sekundarnih grobnica.
U napadu na “zaštićenu enklavu” Ujedinjenih nacija Srebrenica u julu 1995, a koji su izvršile snage tadašnje Vojske Republike Srpske pod komandom optuženog za genocid i ratne zločine Ratka Mladića, ubijeno je više od 8.000 bošnjačkih muškaraca i dječaka.
Desetine hiljada žena, djece i starijih ljudi deportovane su ili su spas potražile u okolnim šumama, pokušavajući da se probiju ka Tuzli.
Zločine u Srebrenici Međunarodni sud pravde u Hagu 2007. godine zvanično je proglasio genocidom.