Predsjednik hrvatske Vlade Andrej Plenković rekao je u ponedjeljak da Hrvatska poštuje presudu šestorici bosanskohercegovačkih Hrvata u Haagu, ali je nezadovoljna nekim njezinim dijelovima, posebno onima kojima se aludira na odgovornost bivšeg hrvatskog državnog vrha.
“Vidjeli ste preciznu izjavu vlade nakon presude i volio bih da se ta izjava ne interpretira pogrešno nego da se čita onako upravo onako kako je izgovorena, to bi bilo jako važno da se ne stvara dojam da Hrvatska ne poštuje presudu”, kazao je Plenković u ponedjeljak.
Druga je stvar izraziti nezadovoljstvo nekim dijelovima presude, kazao je Plenković, pogotovo “kada kao država pokušate triput biti prijatelj suda, a onda ostanu aluzije na odgovornost hrvatskog državnog vrha iz tog vremena”, objasnio je premijer.
Kazao je da na čelu hrvatskog izaslanstva večeras ide u Mostar “razgovarati s Hrvatskim narodnom saborom, razmotriti situaciju, naravno, uvijek uz puni pijetet, punu sućut prema žrtvama i zločina koji su se dogodili vezano uz ovu presudu, ali i svih ostalih zločina u BiH”.
Ponovio je da će Hrvatska tražiti “neku vrstu involviranja” ako netko od odvjetnika pokrene zahtjev za reviziju presude, što država ne može učiniti.
Grabar-Kitarović na sjednici Vijeća sigurnosti
Najavio je i tematsku sjednicu Vijeća sigurnosti UN-a u srijedu na kojoj je planirano razmatranje cjelokupnog rada Haškog suda.
Kazao je da će hrvatska predsjednica Kolinda Grabar-Kitarović biti na sjednici i “iznijeti određene političke i pravne ocjene o Haškom suda s osvrtom na ovu zadnju presudu”.
Žalbeno vijeće Haškog suda izreklo je u srijedu pravomoćnu presudu za zločine počinjene nad muslimanima u Bosni i Hercegovini 1993. i 1994., potvrdivši šestorici bosanskohercegovačkih Hrvata dosuđene kazne iz prvostupanjske presude i tim je predmetom, jednim od najsloženijih, ovaj međunarodni sud završio 24-godišnje postojanje.
Sud je potvrdio da je bivši predsjednik vlade bivše samozvane Hrvatske Republike Herceg-Bosne Jadranko Prlić osuđen na 25 godina zatvora, bivši ministar obrane Bruno Stojić i bivši načelnici Glavnog stožera Hrvatskog vijeća obrane Slobodan Praljak i Milivoj Petković na po 20 godina zatvora, bivši zapovjednik vojne policije HVO-a Valentin Ćorić na 16 godina, a načelnik Ureda za razmjenu zarobljenika Berislav Pušić na deset godina zatvora.
Nakon što mu je ICTY potvrdio kaznu za ratne zločine, Slobodan Praljak tijekom izricanja presude popio je otrov te je preminuo u bolnici u Haagu.