More

    Olujni vjetar u BiH: Povrijeđene tri osobe, oštećeni brojni objekti

    U Banjoj Luci vjetar čupao drveće, u Tešnju se srušila munara na džamiji, dok su mnoga naselja ostala bez struje.

    Tri osobe povrijeđene su u Banjoj Luci uslijed snažnog vjera koji je rušio krovove i drveće.

    Zbog olujnog nevremena danas će u 13 sati biti održana sjednica Gradskog štaba za vanredne situacije, kako bi sumirali podatke svih nadležnih službi koje su u stanju najviše pripravnosti od sinoć i naložene hitne mjere otklanjanja posljedica nevremena.

    “Prema jutrošnjem izvještaju Odsjeka za poslove civilne zaštite i profesionalne teritorijalne vatrogasne jedinice, tokom noći vatrogasci su intervenisali 26 puta, uglavnom na uklanjanju stabala sa saobraćajnica”, navodi se u saopštenju iz Gradske uprave.

    Pored toga, u centru grada, usljed snažnih udara vjetra, sa više kolektivnih stambenih objekata odneseni su limeni krovovi, a velika oštećenja su zabilježena i na objektima Studentskog doma.

    Po izvještajima, koji se još dopunjavaju, oštećeno je šest motornih vozila, veliki broj stabala je srušen, a zabilježena su i velika oštećenja na komunalnoj opremi.

    Predviđa se da će olujno nevrijeme trajati do kraja dana.

    Vjetar u Banjoj Luci rušio drveća

    Jak vjetar u Tešnju, u Zeničko-dobojskom kantonu, srušio je munaru džamije a pritom niko nije povrijeđen, ali je pričinjena materijalna šteta na tom vjerskom objektu i nekoliko obližnjih.

    Kantonalni MUP je potvrdio da je munara na Ferhad-begovoj džamiji, poznatijoj kao Čaršijska džamij, srušen i da pritom nije bilo povrijeđenih osoba.

    Do rušenja munare došlo oko jedan sat iza ponoći i pritom je pričinjena materijalna šteta na samoj džamiji i nekoliko susjednih objekata.

    Štete su zabilježene i u Zavidovićima, Maglaju i Žepču u centralnom dijelu zemlje.

    U mjestima poput Jablanice, Kneževa na obroncima Vlašića i Vlasenice u istočnoj Bosni nestalo je struje zbog kvarova što ih je vjetar prouzročio na dalekovodima.

    Policija je zaprimila dojave o velikom broju automobila oštećenih uglavnom polomljenim stablima.

    Nagli porast temperatura što ih je donio olujni vjetar doveo je do topljenja snijega koji je proteklog tjedna napadao i do visine od 50 centimetara što je prouzročilo nagli rast vodostaja u rijekama.

    Vjetar koji je na planinama i visoravnima puhao brzinom većom od 140 kilometara na sat u naseljenim je mjestima uglavnom skidao krovove s kuća, rušio stabla i prouzrokovao pucanje staklenih površina na zgradama.

    Vanredno stanje na regionalnom putu

    Zbog jakih udara vjetra na snazi je vanredno stanje na regionalnom putu R-414 Skender Vakuf-Banja Luka, pa se na ovoj dionici ne preporučuje kretanje, javlja Anadolija.

    Jaki udari vjetra bilježe se i na ostalim putevima u BiH, a posebno na dionicama u planinskim predjelima.

    Iz Bosanskohercegovačkog auto-moto kluba (BIHAMK) vozače upozoravaju na mogućnost urušavanja stabala, kao i na učestale odrone zemlje ili kamenja na kolovoz.

    SourceAgencije

    POSLEDNJE VIJESTI

    - Advertisement -

    POVEZANE VIJESTI

    Ostavite komentar. NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove autora komentara, a ne stavove portala Otisak.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja jer takvi komentari neće biti objavljeni. Otisak.ba zadržava pravo da određene komentare obriše bez najave i objašnjenja.

    Molimo Vas unesite komentar
    Molimo Vas unesite Vaše ime ovdje

    one × = ten