More

    OHR: Državnom imovinom raspolaže samo Bosna i Hercegovine i svako drugačije raspolaganje smatrat će se ništavnim

    - Advertisement -

    Prema relevantnim odlukama Ustavnog suda Bosne i Hercegovine samo država BiH, kao titular državne imovine, može uređivati pitanje državne imovine odgovarajućim zakonima koje usvoji Parlamentarna skupština BiH, upozoravaju iz Ureda visokog predstavnika u BiH (OHR).

    U odgovoru na upit Fene o činjenici da su poslanici entitetske skupštine RS (NSRS) usvojili zakon o nepokretnoj imovini koja se koristi za funkcioniranje javne vlasti iz OHR-a podsjećaju da državnom imovinom može raspolagati samo država BiH, kako je to izričito uređeno Zabranom raspolaganja državnom imovinom.

    – Svako raspolaganje koje je protivno odredbama te zabrane smatrat će se ništavnim – naveli su.

    Ustavni sud BiH je više puta potvrdio da se pitanje državne imovine ne može riješiti jednostranim mjerama te iz OHR-a kažu da su jednostrani koraci neprihvatljivi.

    – Oni ugrožavaju vladavinu prava, narušavaju pravnu sigurnost i sprečavaju sigurno poslovno i investicijsko okruženje. Djelovanje protivno jasnim odlukama Ustavnog suda koje su donesene u okvirima njegovih ustavnih ovlaštenja, moraju se tumačiti kao kršenje Općeg okvirnog sporazuma za mir – podvukli su.

    Upravni odbor Vijeća za provedbu mira je u komunikeima jasno stavio do znanja da očekuje od organa vlasti na svim nivoima u BiH da u potpunosti implementiraju odluke visokog predstavnika i obustave dalju nezakonitu uknjižbu državne imovine te pozvao Parlamentarnu skupštinu BiH da se bez daljeg odgađanja angažira i usvoji zakon koji uređuje ovo pitanje.

    Do sada je bilo više poziva da se razgovorom dođe do izbalansiranog i održivog rješenja tog pitanja na državnom nivou, te je visoki predstavnik Christian Schmidt pozvao sve odgovorne donosioce odluka i nosioce mandata da rade zajedno, poštuju vladavinu prava i djeluju konstruktivno za dobrobit svih građana BiH.

    – Visoki predstavnik će i dalje pratiti ovo pitanje u skladu sa svojim mandatom u okviru Dejtonskog mirovnog sporazuma – najavljeno je iz OHR-a.

    Poslanici u NSRS usvojili su jučer Prijedlog zakona o nepokretnoj imovini koja se koristi za funkcionisanje javne vlasti po hitnom postupku. Za je glasalo 45 poslanika, protiv je bilo četvero, 15 suzdržanih.

    Zakon o istoj materiji – nepokretnoj imovini, koji je NSRS ranije usvojio, u aprilu je suspendirao visoki predstavnik u Bosni i Hercegovini Christian Schmidt, a Ustavni sud BiH stavio van snage u septembru.

    Radi se o ponovnom pokušaju aktualiziranja tog pitanja putem prijedloga zakona koji, prema ocjeni stručnjaka, zapravo, predstavlja redizajniranu verziju zakona koji je već označen neustavnim.

    Ustavni sud BiH je u svojoj odluci iz septembra konstatirao da RS nema ustavnu nadležnost za reguliranje pravne materije koja je bila predmet tadašnjeg zakona o nepokretnoj imovini.

    Inače, sama najava da će se ponovno aktuelizirati pitanje zakona čiju je neustavnost utvrdila najviša sudska instanca u BiH – Ustavni sud BiH, izazvala je brojne reakcije u bh. javnosti.

    Najeksplicitniji u tom pogledu bili su članovi Predsjedništva – Denis Bećirović i Željko Komšić, koji su najavili da će podnijeti apelaciju Ustavnom sudu BiH, ukoliko NSRS spomenuti zakon ponovno odobri.

    Otisak.ba

    - Advertisement -spot_imgspot_img

    POSLEDNJE VIJESTI

    - Advertisement -

    POVEZANE VIJESTI

    - Advertisement -spot_img

    Ostavite komentar. NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove autora komentara, a ne stavove portala Otisak.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja jer takvi komentari neće biti objavljeni. Otisak.ba zadržava pravo da određene komentare obriše bez najave i objašnjenja.

    Molimo Vas unesite komentar
    Molimo Vas unesite Vaše ime ovdje

    twelve − = seven