More

    Nobelova nagrada za književnost: Ko će naslijediti Dylana?

    Hoće li to biti Talijan Claudio Magris, Kenijac Kenyan Ngugi wa Thiong'o, Kanađanka Margaret Atwood, Sirijac Adonis, ili možda "vječni favoriti" Philip Roth, Amos Oz i Haruki Murakami.

    “Švedska akademija odlučila je objaviti ime laureata Nobelove nagrade u četvrtak, 5. oktobra u 13 sati”, objavljeno je kratko na njenoj internet stranici.

    Tada će osamnaestorica članova Akademije koji odlučuju o dobitniku moći okrenuti novu stranicu nakon prošlogodišnje odluke da nagradu dodijele prvom muzičaru u historiji, Bobu Dylanu.

    Kako predviđaju književni krugovi, ovogodišnji će izbor, za razliku od prošlogodišnjeg koji je izazvao mnoge polemike, ipak biti “općeprihvaćen”.

    “Akademija je zapravo vrlo diskretno društvo i ove godine ne trebamo očekivati senzaciju”, tvrdi književni kritičar Svenska Dagbladeta Clemens Poellinger.

    Popis mogućih dobitnika vrlo je dugačak, a i ove godine spominju se Amerikanac Don DeLillo, Kanađanka Margaret Atwood, Sirijac Adonis, Japanac Haruki Murakami i Kenijac Ngugi Wa Thiong’o.

    Njima se mogu dodati i Kinez Yan Lianke, Izraelci Amos Oz i David Grossmann, Talijan Claudio Magris, Albanac Ismail Kadaré i Francuz Michel Houellebecq, no laureat bi mogao biti i neko nepoznat širokoj javnosti.

    Dobitnik se mora baviti univerzalnim pitanjima

    “Ono što se dogodilo prošle godine, doista je bilo posebno. Vjerujem da će ove godine dobitnik nagrade biti romanopisac ili pisac eseja, muškarac porijeklom iz Europe. Potpuna suprotnost Bobu Dylanu”, prognozira Björn Wiman, urednik kulturne rubrike Dagens Nyhetera.

    Portugalac Antonio Lobo Antunes i Albanac Ismail Kadaré imaju, tvrdi, dobre izglede. Baš kao i Margaret Atwood čiji je roman “Sluškinjina priča” nedavno uspješno adaptiran za televiziju ili Ngugi wa Thiong’o.

    Akademija svake godine u februaru utvrdi popis svih predloženih kandidata, a zatim u maju izbor suzi na pet o kojima članovi Akademije raspravljaju tokom ljeta te nakon toga odabiru laureata.

    U skladu s duhom oporuke Alfreda Nobela, dobitnik mora biti osoba “koja se bavi univerzalnim pitanjima, neko ko nas sve potiče na razmišljanje”, objašnjava urednica Elisabeth Grate.

    Samo 14 žena

    Među 113 dosad nagrađenih samo je 14 žena, no Wiman smatra da to ne znači da će ove godine biti nagrađena žena. Iako Švedska akademija rado podsjeća da ne uzima u obzir ni porijeklo ni spol, Poellinger ipak tvrdi da će “ove godine Nobelova nagrada otići muškarcu, u dobi od 70 do 80 godina koji piše opsežne romane”.

    Vlasnik velike stockholmske knjižare Hedengrens Nicklas Björkholm na najistaknutije mjesto u izlogu stavio je knjige Španca Javiera Mariasa, Amerikanaca Joan Didion i Dona DeLilla, Poljakinje Olge Tokarczuk i Izraelca Davida Grossmanna. Njegov je favorit korejski pjesnik Ko Un car i tvrdi da je “došlo vrijeme za pisca s neanglofonog područja i iz Azije”.

    Nobelova nagrada za književnost dodjeljuje se od 1901. godine, a prvi je dobitnik bio francuski pjesnik i filozof Sully Prudhomme.

    SourceAgencije

    POSLEDNJE VIJESTI

    - Advertisement -

    POVEZANE VIJESTI

    Ostavite komentar. NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove autora komentara, a ne stavove portala Otisak.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja jer takvi komentari neće biti objavljeni. Otisak.ba zadržava pravo da određene komentare obriše bez najave i objašnjenja.

    Molimo Vas unesite komentar
    Molimo Vas unesite Vaše ime ovdje

    2 + four =