More

    Nakon deset godina u Brčkom otvorena izložba umjetničke fotografije

    Postavka broji 80 fotografija izabranih na osnovu konkursa koji svake godine raspisuje Asocijacija za umjetničku fotografiju, a na koji se prijavi u prosjeku oko 800 fotografa.

    Nakon deset godina, Brčaci od utorka navečer imaju priliku vidjeti izložbu umjetničke fotografije u svom gradu.

    Naime, u bivšoj zgradi “Veselin Masleša” u centru Brčkog svečano je otvorena izložba „Foto BiH 2017“, u organizaciji brčanske Umjetničke galerije, a u saradnji s Asocijacijom za umjetničku fotografiju u Bosni i Hercegovini i Asocijacijom Art foto Bijeljina.

    Postavka broji 80 fotografija izabranih na osnovu konkursa koji svake godine raspisuje Asocijacija za umjetničku fotografiju, a na koji se prijavi u prosjeku oko 800 fotografa.

    Izložba će obići deset gradova u BiH, a nakon Sarajeva i Banje Luke, stigla je i u Brčko. Za posjetioce je otvorena do 6. marta u periodu od 8 do 16 sati.

    Izložbu je svečano otvorila Sonja Đurović, kustosica Umjetničke galerije.

    „Ono što izdvaja fotografiju u odnosu na druge vrste umjetnosti jeste mnogo precizniji prikaz stvarnosti i bilježenje raspoloženja i trenutaka. Nakon kamere obskure danas smo došli do digitalne fotografije, a ovaj vid umjetnosti postao je pristupačniji i bliži publici u odnosu na slikarstvo ili bilo koji drugi vid klasične umjetnosti, pa se sve više, posebno mlađih ljudi interesuje za ovaj umjetnički izraz“, rekla je u izjavi medijima Sonja Đurović.

    Nagrade

    Upravo zbog toga otvaranju je prisustvovao veliki broj posjetilaca. Pored brčanske publike, izložbi su prisustvovali i gosti iz Tuzle i Han-Pijeska, a dodijeljene su i nagrade za crno-bijelu i fotografiju u boji.

    Prvu nagradu za fotografiju u boji dobio je Samir Zahirović iz Tuzle, drugu nagradu Ozren Božanović, također iz Tuzle, a treće mjesto pripalo je Mariji Šmanji.

    U konkurenciji za crno-bijelu fotografiju prvu nagradu dobio je Alija Kamber, drugu nagradu Leon Bijelić, a treća nagrada otišla je u ruke Dragana Prole.

    Na otvaranju su se publici obratili direktor Asocijacije za umjetničku fotografiju Ozren Božanović i selektor izložbe Slobodan Krstić, koji su inače nosioci titule „majstor fotografije“ koju dodjeljuje Svjetska fotografska asocijacija.

    [Ustupljeno Otisku]
    SourceOtisak.ba

    POSLEDNJE VIJESTI

    - Advertisement -

    POVEZANE VIJESTI

    Ostavite komentar. NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove autora komentara, a ne stavove portala Otisak.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja jer takvi komentari neće biti objavljeni. Otisak.ba zadržava pravo da određene komentare obriše bez najave i objašnjenja.

    Molimo Vas unesite komentar
    Molimo Vas unesite Vaše ime ovdje

    56 ÷ fourteen =