Njeno Veličanstvo Elizabeta II, kraljica Ujedinjenog Kraljevstva, Kanade, Australije, Novog Zelanda, Jamajke, Barbadosa, Bahama, Grenade, Papua Nove Gvineje, Solomonskih ostrva, Tuvalua, Svete Lucije, Svetog Vincenta i Grenadina, Antigve i Barbada, Belizea i Svetog Kristofera i Nevisa, zasigurno će umrijeti.
Uvijek osjetljiva tema, ona o samom kraju života.
Nadživjeti 12 američkih predsjednika
No, ovdje ne govorimo o nama običnim smrtnicima, nego o monarhu jednog nekada najmoćnijeg carstva svijeta.
Prije nje kraljevi i kraljice su se smjenjivali mirno, uz himnu i ceremoniju, a nekad i krvavo, bez ikakvog državnog protokola.
Elizabeta II. ih je sve sa svojih devedesetjednu godinu starosti pretekla, jer nosi titulu najduže živućeg i najduže vladajućeg britanskog monarha, gdje se na drugom mjestu začuđujuće nalazi još jedna kraljica, Viktorija.
Kraljica zasjenjuje Mjesec
Pripreme za njen odlazak su već prije nekoliko decenija pažljivo isplanirane do najsitnijih detalja, dok njena sahrana i propratna ceremonija će zasigurno biti jedan od najvažnijih događaja ovog vijeka.
Televizijski prenos tog događaja bi trebao biti najgledanije dešavanje u ljudskoj istoriji, pored prenosa slijetanja na Mjesec, Evrovizije, i “Izbora za miss svijeta”, sa oko 40% svjetskog stanovništva pred TV ekranima, pretpostavljaju BBC analitičari.
Uvježbana drama
Britanske novine Gardijan pišu da fraza “Londonski most je pao” predstavlja signal koji će kao domino efekt pokrenuti već dobro uvježbani protokol, kojim će se javnosti objelodaniti smrt kraljice Elizabete II.
Njen privatni sekretar će vijest prvo prenijeti premijeru Ujedinjenog Kraljevstva, koji će to proslijediti Ministarstvu vanjskih poslova, koje bi trebalo obavijestiti vlade svih pedesetdvije države koje su dio “Commonwealtha”, a koje čine većinom bivše kolonije.
Sljedeći korak je obavještenje medija, TV, radio stanica, radi blagovremenog prilagođavanja njihovih programa, sadržaja i muzike.
Tako će voditelji na svim TV emisijama morati promijeniti boju kravate u crnu, a BBC kao javni servis UK prikazivaće portrete kraljice od djetinjstva pa do njene smrti, i puštati himnu.
Nakon toga, BBC bi se trebao zvanično oglasiti porukom: “Ovo su BBC televizijske vijesti, Bakinghemska palata je upravo najavila smrt kraljice”.
Zastava UK – “Union Jack” će se naći na pola koplja, dok po zakonu kraljevski grb se ne spušta jer u svakom trenutku postoji živi monarh.
Samo privremeno, haos će okarakterisati London, zbog dolaska više stotina hiljada običnih ljudi iz nekih krajeva Ujedinjenog Kraljevstva i stotina državnika iz svih dijelova svijeta.
Državna žalost trajaće 12 dana, biće sazvana vanredna sjednica parlamenta, proglasiće se narodni praznik.
Zanimljivo je da troškove ceremonije i same sahrane snosi državni budžet, iako se bogatstvo kraljevske porodice mjeri u stotinama miliona funti, navodi Forbes.
Biznis insajder tvrdi da direktno povodom proglašenja neradnog dana ekonomija bi trebala da pretrpi štetu od nekoliko milijardi funti, a indirektno u budućnosti zbog mijenjanja svih likova kraljice sa papirnog i kovanog novca, poštanskih marki te sa bilo kojeg papira od vrijednosti.
Nacionalna tuga zbog odlaska voljenog suverena je naravno neizmjerljiva.
Autor: Dimitrij Ševo