Posebna izvjestiteljica UN-a za Mijanmar Yanghee Lee više ne može ući u tu zemlju jer je vlada dodatno ograničila pristup UN-ovim promatračima, saopćio je u srijedu Ured visokog povjerenika UN-a za ljudska prava (OHCHR).
Yanghee Lee planirala je posjetiti Mijanmar u januaru kako bi procijenila situaciju u zemlji, uključujući kršenja ljudskih prava muslimanske manjine Rohinja u državi Rahin, saopćio je OHCHR sa sjedištem u Ženevi.
Vlada je izvijestila južnokorejsku izvjestiteljicu da više neće surađivati s njom.
Taj potez uslijedio je nakon što Mijanmar nije dopustio ulazak u zemlju odvojenoj misiji UN-a za utvrđivanje činjenica.
“Ova izjava o nesaradnji… može se smatrati snažnom naznakom da se nešto užasno događa u Rahinu, kao i u ostatku zemlje”, kazala je Lee.
Njoj je rečeno da je bojkot povezan s izjavama koje je dala nakon posljednjeg posjeta zemlji u julu.
Elementi genocida
UN-ova posebna izvjestiteljica javno je kritizirala u Yangonu sve veća ograničenja tokom svog posjeta kao i zlostavljanje pojedinaca s kojima je razgovarala.
Također je osudila poticanje na mržnju protiv Rohinja i drugih manjina i zatražila je od Vijeća sigurnosti UN-a da poduzme odgovarajuće korake.
AP navodi da je vojska Mijanmara saopćila da je počela istraga forenzičara nakon što je deset tijela otkriveno u masovnoj grobnici u selu u državi Rahin, u kojoj su sigurnosne snage zemlje sprovele “brutalnu akciju” protiv pripadnika muslimanske manjine Rohinja.
Lokalni zvaničnici saopštili su u utorak da pregledaju 10 neidentifikovanih tijela, pronađenih u ponedeljak u blizini groblja u selu.
Visoki povjerenik UN-a za ljudska prava Zeid Ra’ad al-Hussein rekao je, na posebnoj sjednici u Ženevi početkom decembra, da postoje elementi genocida u postupanju prema Rohinjama u Mijanmaru, kojih je više od 655.000 izbjeglo u susjedni Bangladeš.
UN je u nekoliko navrata osudio “etničko čišćenje” koje provode mijanmarske vlasti.