Većina građana u BiH na predstojećim lokalnim izborima u BiH glasat će direktnim putem, na biračkom mjestu određenom prema njegovoj adresi stanovanja i svoje demokratsko pravo građani će ostvariti na način da pri dolasku na biračko mjesto daju izbornoj administraciji na uvid neki od identifikacionih dokumenata, ličnu kartu, pasoš ili vozačku dozvolu i popune biračke listiće.
Građani u dijaspori, mahom glasaju poštom i to nešto ranije od birača u BiH ili u diplomatsko-konzularnim predstavništvima na dan izbora, ukoliko je u tim predstavništvima predviđeno glasanje.
Zahtjevnije procedure da bi ostvarili svoje biračko pravo na izborima u BiH prolaze oni bh. građani s pravom glasa koji se uoči ili na dan izbora nalaze na liječenju u bolnicama širom BiH, zatim u domovima za stara lica, te u kazneno-popravnim zavodima, odnosno na izdržavanju zatvorske kazne ili su u pritvorskim jedinicama.
Oni glasaju putem mobilnih timova koji ih u tim ustanovama posjete na dan izbora kako bi i ove kategorije građana ostvarile svoje pravo. Međutim, spiskovi hospitaliziranih ili zatvorenih i pritvorenih osoba dostavljaju se CIK-u mjesec prije izbora, pa je za one koji u vremenu nakon tog roka dospiju u neku od bolničkih ili zatvorskih ustanova teže ili nemoguće organizirati glasanje van biračkog mjesta na kojem su registrirani za izbore.
Prema podacima koje je Raport dobio od CIK-a, na Općim izborima 2022. godine 14.222 birača se nalazilo na izvodu iz Centralnog biračkog spiska za glasanje putem mobilnog tima.
Do 20. septembra ove godine, CIKBiH će znati koliko se osoba prijavilo za glasanje putem mobilnog tima, odnosno koliko je birača zainteresirano i ispunjava uvjete da ne glasa na redovnim biračkim mjestima, nego zbog spriječenosti iz opravdanih razloga koriste zakonsko pravo da ih posjeti mobilni tim.
Iz Centralne izborne komisije BiH pojasnili su za Raport kako teku procedure, te kako pacijenti u bolnicama, domovima, te zatvorenici i pritvorenici ostvaruju svoje biračko pravo.
Inače, jedan od najpoznatijih zatvorenika u Državnom zatvoru je Fadil Novalić, bivši premijer FBiH, osuđen na četiri godine zatvora. Nekada kandidat na izborima, Novalić sada biračko pravo ostvaruje kao zatvorenik i s obzirom na to da je osuđen na kaznu dužu od šest mjeseci, prema pravilima Izbornog zakona BiH, Novalić više neće moći biti biran na izborima, čak i kada odsluži kaznu.
Ako za tim izrazi želju, Novalić pak ima pravo da glasa i iz zatvora.
Slična situacija je i s Ibrom Berilom, aktuelnim načelnikom općine Trnovo kod Sarajeva koji je istaknuo kandidaturu za novi mandat na toj poziciji i to kao kadar SDA.
Tužilaštvo Kantona Sarajevo tereti Berila da je organizirao kriminalnu grupu koja je ilegalno preprodavala šumu na olimpijskoj planini Bjelašnici i omogućavala njenu prenamjenu u građevinsko zemljište. Time je, prema navodima Tužilaštva, državi nanio štetu u iznosu većem od 1,5 miliona eura.