More

    Mediji: Djecu u školama Hrvatske i Srbije uče mržnji

    Njemačka novinska agencija DPA ističe kako se kroz dva udžbenika historije u obje zemlje djeca indoktriniraju i huškaju protiv susjednih država.

    Njemačka novinska agencija DPA nedavno je obradila temu mržnje između Hrvatske i Srbije, a u tekstu se navodi kako obje države tome uče djecu čak i u školama, prenosi Fena.

    “Čak i nakon 25 godina od raspada Jugoslavije, rat se ne može zaboraviti. Umjesto toga, učenici u Hrvatskoj i Srbiji uče jednostranu i nehistorijsku verziju prošlosti”, navodi se u tekstu.

    Ističe se kako se kroz dva udžbenika historije u obje zemlje “djeca indoktriniraju” i huškaju protiv susjednih država, a svijet je prikazan crno-bijelo, bez “sivih nijansi”.

    Natopljeni netolerancijom i mržnjom

    Agencija prenosi riječi historičara Aleksandra Miletića, koji sumira udžbenike obje strane u nekoliko riječi: “natopljeni netolerancijom i mržnjom”.

    Učenici u Hrvatskoj tako uče kako je samostalnost njihove države reakcija na “dugu supremaciju Srba”, dok srbijanski učenici uče kako je Srbiju i Srbe ugrožavao “fašistički hrvatski nacionalizam” i kako su se Srbi morali braniti da ne bi bili ubijeni.

    “Također, Srbija, koja je u udžbenicima prikazana kao model za demokratiju, vidi sebe kao žrtvu svjetske zavjere, pa se navodi kako ono što nije urađeno pomoću fašističke Hrvatske u Drugom svjetskom ratu pokušava završiti euro-američka demokratija”, ističe njemačka agencija.

    Nadalje, navodi se kako se za zavjeru optužuju obavještajne agencije Njemačke i SAD-a, BND i CIA, no kako se potpuno ignorira činjenica da se “dva susjeda, ustvari, najviše trude da prodube svoje probleme”.

    “Obje strane rehabilitiraju svoje ljude i podižu spomenike onima koji stvaraju razdor”, navodi se.

    Žrtve niko ni ne spominje

    Njemačka agencija piše kako postoji niz neriješenih pitanja, ali kako niko ne želi govoriti o njima, niti o kompenzaciji za ono što se dogodilo u ratovima.

    “Odnosi Srbije i Hrvatske ne mogu se porediti s onima između Njemačke i Francuske nakon Drugog svjetskog rata, jer ovdje nije načinjen nijedan korak da se govori o žrtvama i traumama. Zato se ne može očekivati da će postojati uvjeti o saradnji”, citira se hrvatski sedmični list Globus.

    Tekst se zaključuje izjavom hrvatske predsjednice Kolinde Grabar-Kitarović: “Još će mnogo vode poteći Dunavom prije nego što mi postanemo prijatelji.”

    SourceAgencije

    POSLEDNJE VIJESTI

    - Advertisement -

    POVEZANE VIJESTI

    Ostavite komentar. NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove autora komentara, a ne stavove portala Otisak.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja jer takvi komentari neće biti objavljeni. Otisak.ba zadržava pravo da određene komentare obriše bez najave i objašnjenja.

    Molimo Vas unesite komentar
    Molimo Vas unesite Vaše ime ovdje

    36 + = forty three