Španjolski Ustavni sud poništio je deklaraciju o nezavisnosti Katalonije usvojenu u katalonskom parlamentu u petak, dok je Vrhovni sud priopćio kako razmatra optužnicu protiv katalonske vlade “za pobunu, neposluh i malverzacije javnim novcem”.
Španjolska vlada je isti dan kada je proglašena nezavisnost Katalonije uputila pismo Ustavnom sudu tvrdeći da je odluka suprotna ustavu, koji je na snazi od 1978. godine.
Madrid je time htio steći apsolutnu sigurnost protiv bilo kakvog pravnog postupka koji bi ozakonio uspostavljenu republiku Kataloniju.
Uz to, glasnogovornik Vrhovnog suda rekao je u utorak kako taj sud razmatra optužnicu kojom je španjolsko državno odvjetništvo optužilo predsjednika katalonske vlade Carlesa Puigdemonta za pobunu, neposluh i malverzaciju javnim fondovima prilikom organiziranja referenduma o nezavisnosti protivnog španjolskom ustavu.
Pretrage policije
U međuvremenu se neizvjesnost oko Katalonije nastavlja, jer je španjolska Civilna garda pretražila lokalna sjedišta katalonske policije, poznatije kao “Mossos d’ Esquadra”.
Akcija je dio istrage o referendumu o neovisnosti kojega je Madrid proglasio neustavnim.
“Obavljamo inspekciju u vezi s komunikacijama u okviru ‘Mossos d’ Esquadre’ na dan nezakonitog referenduma 1. listopada”, izjavio je neimenovani glasnogovornik Civilne garde, javlja AFP.
Po njegovim riječima, policajci su pretražili sjedište “Mossosa” u katalonskom gradu Sabadell, kao i druge urede regionalne policije.
Katalonska policija odbila je na dan referenduma nalog suda te nije spriječila stanovnike da glasaju.
Čelnik katalonske policije Josep Lluis Trapero u međuvremenu je smijenjen te mu se sudi u Madridu.
Novi šef katalonske policije, koji je do ovog tjedna bio zamjenik, dobio je nalog ispratiti iz ureda razriješene katalonske dužnosnike.
Puigdemont: Nisam u Belgiju pobjegao od pravde, niti po azil
U međuvremenu je potvrđeno da su španjolski ministri zakazali izvanrednu sjednicu za 18:00 sati.
Smijenjeni čelnik Katalonije Carles Puigdemont izjavio je, na konferenciji za novinare u Bruxellesu, kako je “dio katalonske vlade došao u Belgiju na neodređeno vrijeme kako bi u srcu Europe skrenuo pozornost na problem Katalonije”.
“Ne bježim od pravde i nisam došao u Belgiju da tražim politički azil. Došao sam u Bruxellesu kao prijestolnicu Europe”, rekao je Puigdemont.
Najavo je da će se “vratiti kući odmah, samo ako Španjolska zajamči pošten sudski proces”, prenosi AP.
“Drugi dio (katalonske) vlade, na čelu sa zamjenikom premijera, nastavit će djelovati u Kataloniji kao legitimni članovi katalonske vlade. Nikad nismo napustili vladu. Štoviše, nastavit ćemo raditi našom strategijom nekonfrontacije”, rekao je.
Istaknuo je i kako su optužbe protiv njega “instrument države i primjer maksimalne ratobornosti španjolske države”.
“Nećemo bježati pred akcijom pravosuđa, ali ćemo se boriti politički. Za mene optužbe državnog tužitelja nemaju pravnu važnost. Oni nas gone zbog ideje, ne zbog zločina. Traže 30 godina za svakog od nas”, upozorio je Puigdemont.
Zajedno s Puigdemontom još je pet regionalnih ministara napustilo Kataloniju i nalazi se u Belgiji.
Advokat: Nije u Belgiji zbog azila
Puigdemontov advokat Paul Bekaert ranije je rekao kako još uvijek nije bilo riječi hoće li Puigdemont tražiti politički azil u Belgiji.
On je za televiziju VRT kazao da je Puigdemont kod njega došao i tražio savjet.
“Puigdemont nije u Belgiji da konkretno traži azil. O tome još nije odlučeno”, rekao je odvjetnik.
Kako prenosi agencija Tass, pozivajući se na katalonski list Vanguardia, odvjetnik Bekaert ranije je zastupao interese baskijske separatističke grupe ETA.
Bekaert je specijalist u području ljudskih prava, a pružao je pomoć pripadnicima ETA-e kako bi oni dobili azil u Belgiji.
Madrid preuzeo kontrolu nad Katalonijom
Španjolska Vlada je u subotu preuzela kontrolu nad katalonskom administracijom time što je, aktivirajući član 155. Ustava, razriješila dužnosti katalonsku vladu te sazvala izbore za 21. prosinca.
Puigdemontova stranka ranije je objavila da će izaći na izvanredne izbore u Kataloniji.
Prethodno je španjolski državni tužitelj Jose Manuel Maza potvrdio da će biti podignuta optužnica za pobunu i poticanje na pobunu protiv čelnika Katalonije zbog pokušaja odvajanja te regije od Španjolske, prenosi Reuters.
Prema njegovim riječima, optužnice će biti podignute protiv smijenjenog katalonskog čelnika Carlesa Puigdemonta, potpredsjednika Oriola Junquerasa i drugih koji su, kako se navodi, izazvali institucionalnu krizu.
Katalonski parlament izglasao je u petak neovisnost, nakon čega je španjolski Senat odobrio vladi premijera Rajoya da uspostavi izravnu kontrolu Madrida nad Katalonijom.