Povezivanje zemalja, naroda, dobara i kapitala vrši se na mnoge načine, a možda je najočitiji i ponešto zaboravljen onaj fizički – transportne mreže.
Geografska lokacija Brčkog kao i prirodna bogatstva ovog grada na Savi čine ga neizostavnim dijelom Transevropske mreže koja povezuje Bosnu i Hercegovinu sa ostatkom Evropske unije i Evrope. Građani Brčkog, privrednici i lokalne vlasti pozdravili su projekat revitalizacije Luke Brčko kao jednog od najznačajnijih poduhvata u posljednjih nekoliko desetljeća za razvoj ne samo ovog regiona već i cijele Bosne i Hercegovine.
Unapređenje transportne mreže i povezivanje Bosne i Hercegovine s regionom, kao i ostatkom kontinenta ciljevi su Evropske unije koji u posljednjih godina postaju sve više prioritetni. Samim pogledom na prednosti bolje povezanosti jasno je zašto svaki novi kilometar autoceste, svaki novi most, i svaka modernizacija infrastrukture direktno doprinose unapređenju kvaliteta života građana.
Rad Luke Brčko te omogućavanje korištenja punog kapaciteta ovog značajnog transportnog sjedišta predstavlja ulaganje u održivi transport, ojačanu ekonomiju, bolji izvoz i učinkovitiji rad poslovne zajednice. Projekat modernizacije Luke važan je dio Ekonomskog i investicijskog plana Evropske unije za unapređenje transportnih mreža regiona te je vodeći projekat Investicionog okvira za Zapadni Balkan (WBIF).
(Radio Sarajevo)