More

    “Lockdown – mjera za lijene”

    - Advertisement -

    Gostujući u N1 intervjuu, naučnik prof. dr. Stjepan Orešković objasnio je kako je pandemija virusa SARS- CoV-2 odlična za sve diktatore ovog svijeta, ali i na koji način određeni znanstvenici žele imati korist.

    Odlična je za sve diktatore da vježbaju disciplinu kičme, metode nadzora, da zatvaraju ili otvaraju granice, ne da bi kontrolirali pandemiju, nego da bi povećali svoju moć i vlast. U ovakvim stresnim situacijama, imate različite profile ličnosti – nisu znanstvenici imuni od ego tripa, imate puno primjera koji u zasjedi čekaju da bi se pojavili u medijima da bi komentirali stvari o kojima niko precizno ne može dati odgovor, a daju odgovore sa sigurnošću nobelovaca.

    Zašto smo izgubili povjerenje i u nauku i institucije i vlasti u aktualnom trenutku, zašto malo kome vjerujemo?

    Tu nema nevinih. Kad dobijete ljude kojima institucije ništa ne znače. Zamislite premijera kojem njegova vlada ništa ne znači ili njegova država ili nacija ili nacije ili nekog predsjednika neke farmaceutske tvrtke ili dekana fakulteta starog 200 ili 300 godina, takva osoba bez morala je spremna zaboraviti sve generacije prije. Bez povjeranja u institucije drušvo ne može funkcionirati. Pandemija je s jedne strane potaknula ogromnu količinu straha, imate puno mehanizama generiranja tog straha, a svojedobno je jedan od četiri zakona koji je donesen za vrijeme Drugog svjetskog rata u Americi bio i Zakon protiv straha, baš zato što strah i demokracija, pa onda strah i kontrola pandemije nisu dobri saveznici. Ove zemlje koje su uspješne nisu strašile svoje građane.

    Profesor Orešković poznat je po svom poimanju “lockdowna” kao mjere za lijene. No, za protivnike lockdowna objašnjenje je sljedeće:

    Lijen pristup je kada na primjer imate problem i onda odete i isključite struju i jednim potezom riješite sve. To je lockdown. Pustite da napon naraste do te mjere da postoji opasnost eksplozije i onda isključite struju i imate mrak. To je posljedica nedjelovanja, a s druge strane ako gledate uspješne zemlje to su stotine, svakodnevnih, brzih reakcija, nekoliko lockdowna ali strahovito kratkih, uvijek na vrijeme prije nego što se pandemija razbukta.

    - Advertisement -spot_imgspot_img

    POSLEDNJE VIJESTI

    - Advertisement -

    POVEZANE VIJESTI

    - Advertisement -spot_img