More

    Konferencija o imunaziciji u Podgorici: Vakcinacija godišnje spasi dva do tri miliona života

    Delegacije 11 zemalja jugoistočne Evrope u Podgorici razgovaraju o progresu u oblasti imunizacije u Evropi i izazovima i problemima sa kojima se suočava svaka od zemalja kada je u pitanju podizanje i održavanje stepena vakcinacije na željenom nivou.

    - Advertisement -

    Epidemije koje pogađaju region i zemlje Evrope, znak su slabosti zdravstvenih sistema, zato je neophodno da se radi na jačanju stepena imunizacije, a vakcinacija je najbolji oblik intervencije protiv mnogih bolesti.

    Koliko je vakcinacija važna, govori i podatak da se upravo zahvaljujući vakcinama godišnje sačuva dva do tri miliona života, poruke su sa današnjeg ministarskog sastanka o imunizaciji, koji se održava u Podgorici, javlja Anadolu Agency (AA).

    Delegacije 11 zemalja jugoistočne Evrope, na čelu sa ministrima zdravlja i visokim predstavnicima zdravstvenih resora danas razgovaraju o progresu u oblasti imunizacije u Evropi i izazovima i problemima sa kojima se suočava svaka od zemalja kada je u pitanju podizanje i održavanje stepena vakcinacije na željenom nivou.

    Otvarajući konferenciju, potpredsjednik Vlade Crne Gore Milutin Simović kazao je da je u istoriji čovječanstva, s pravom se može reći, vakcinacija dala doprinos očuvanju i unapređenju globalnog zdravlja u odnosu na sve druge intervencije, osim uvođenja čiste vode i sanitacije.

    „Zahvaljujući vakcinaciji, svake godine sačuvamo od dva do tri miliona života i samo vakcinaciji možemo zahvaliti na smanjivanju globalnog obolijevanja i unapređenju zdravlja djece. Činjenice su nesporne, vakcinacija je jednostavno najbolja od svih intervencija koje danas imamo na raspolaganju. Ipak, raspoloživi epidemiološki podaci su alarm za sve nas i podsjećaju nas da posao nije do kraja završen“, kazao je Simović.

    On je poručio da podaci Svjetske zdravstvene organizacije (SZO) upućuju da se i dalje dešavaju epidemije u regionu Evrope.

    „To je znak slabosti zdravstvenog sistema i naše nemoći da u potpunosti zaustavimo širenje prevenabilnih bolesti. Hospitalizacije i smrtni ishodi usljed malih boginja, difterije ili velikog kašlja su moralno nedopustive. Imamo kapacitete, reusrse, političku volju da zaustavimo svi zajedno ovu pojavu“, kazao je Simović.

    Regionalna direktorica SZO za Evropu dr. Zsuzsanna Jakab poručila je da je zajednička vizija regiona u kome neće biti bolesti koje se mogu spriječiti.

    „Ona jeste ambiciozna, ali zemlje u ovom regionu imaju kapacitet da postignu veliki napredak u oblasti javnog zdravlja. Uspjeh u imunizaciji će utrti put za univerzalnu zdravstvenu zaštitu i postignuće agende za ciljeve održivog razvoja. U zemljama jugoistočne Evrope suočavamo se sa mnogo izazova i oni sprečavaju napredak unutar vaših zemalja, ali i šire. Ovaj sastanak jeste početak jedne posebno prilagođene mape puta gdje smo uvrstili podregionalne izazove i odredili konkretne korake kako bi se ti izazovi riješili i postigli naše zajedničke ciljeve. Uspostavljanjem ove mape puta, napravićemo jake temelje za jačanje imunizacije u našem podregionu i doprinijeti jačanju zdravlja u Evropi“, istakla je Jakab.

    Kenan Hrapović, ministar zdravlja Crne Gore, govorio je o važnosti vakcinacije, ali i o padu obuhvata vakcinisane djece u Crnoj Gori posljednjih godina.

    „Zdravstveni sistem ima kontinuirani zadatak da roditeljima predoči koliko je važna redovna vakcinacija njihove djece i kolikom se riziku izlažu ukoliko ih ne vakcinišu. Odgovornost je na roditeljima, ali je velika odgovornost i na zdravstvenim radnicima, jer upravo oni treba da motivišu roditelje, da ih edukuju“, istakao je Hrapović.

    Kazao je da Crna Gora ima dobro razvijen imunizacioni program, i da je u datim okolnostima veliki izazov zadržati dostignuti uspjeh, posebno naglašavajući eliminaciju boginja i rubele tri godine u kontinuitetu.

    „Naše društvo je imalo izuzetno visok obuhvat vakcinacije sve do 2014. godine, kada se u cijelom regionu intezivirala kampanja protiv zaštite zdravlja djece. Tako je 2014. obuhvat od 87 odsto za godinu značajno pao i iznosio 65 odsto, da bi 2016. iznosio svega 46,5 odsto vakcinisane djece. Obuhvat djece na današnji dan iznosi 70 odsto“, poručio je Hrapović.

    Na današnjem sastanku učesnici su ministri i predstavnici zdravstvenih resora Srbije, Makedonije, Bosne i Hercegovine, Albanije, Moldavije, Malte, Crne Gore, Bugarske, Hrvatske, Rumunije i Izraela, kao i delegacija SZO.

    - Advertisement -spot_imgspot_img
    SourceAnadolija

    POSLEDNJE VIJESTI

    - Advertisement -

    POVEZANE VIJESTI

    - Advertisement -spot_img

    Ostavite komentar. NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove autora komentara, a ne stavove portala Otisak.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja jer takvi komentari neće biti objavljeni. Otisak.ba zadržava pravo da određene komentare obriše bez najave i objašnjenja.

    Molimo Vas unesite komentar
    Molimo Vas unesite Vaše ime ovdje

    + nine = seventeen