Posljednje izjave hrvatske predsjednice Kolinde Grabar Kitarović svako malo šokiraju bh. javnost. Od ideja o unutrašnjem uređenju do onih o terorističkim leglima ili uplivu migranata. Tim izjavama izazvala je oštre reakcije ministra sigurnosti Dragana Mektića, ali i reisa Kavazovića, koji su joj, između ostalog, poručili da gleda svoja posla.
Bh. javnost zbog svega navedenog pod znak pitanja stavlja prijateljske odnose dvije zemlje.
Odakle Grabar Kitarović crpi podatke o porastu ekstremističkih grupa, povratku hiljada bh. državljana sa stranih ratišta, balkanskim rutama koje idu preko BiH, pitao je nedavno prvi čovjek siurnosti BiH, Dragan Mektić? Nije dobio odgovor. Stoga ne čudi što se dio ovdašnje javnosti sada pita, kakve su namjere hrvatske predsjednice? Bivši član državnog Predsjedništva, Željko Komšić, kaže da nisu prijateljske.
“Oni nas gledaju tako s visoka da su svjesni da imaju mehanizam kada je riječ o evropskom putu BiH gdje nas mogu kočiti, pa i ucjenjivati. Što to ne reći, a kada se priča pred strancima onda se priča u rukavicama kao mi smo prijatelji i mi ćemo vam pomoći. Meni se nekada čini da bi nam najbolje pomogli kada bi nam prestali pomagati”, smatra Željko Komšić, bivši hrvatski član Predsjedništva BiH.
Hrvatska tako, stava su pojedini, koristi položaj u EU, kako bi pod plaštom brige za stabilnost, jednakopravnost, prosperitet BiH, grubo se miješajući u unutrašnju politiku, pomogla u stvaranju trećeg entiteta. Tom prilikom koristeći i evropske institucije, poput Parlamenta, kroz priču o federalizaciji, ali i kroz učešće u skupovima, poput onog nedavnog u Neumu, u organizaciji Dragana Čovića.
“Gospođa Kitarović je napravila nekoliko retoričkih gafova koji su stigmatizirali BiH i pokazala arsenal desničarske politike. Ona je svojom reakcijom uslovila radikalnu reakciju zvaničnog Sarajeva, odnosno vladajuće političke partije SDA, a pregovor i kompromis se može tražiti samo u mirnim uvjetima”, podsjeća Enver Kazaz, politički analitičar.
Biti prijatelj, znači govoriti istinu o onome što ne valja, stav je dijela bh. javnosti koja opravdava Kitarovićkine izjave.
“Vrlo blizu nas imamo granicu, imamo jadransku obalu, turizam… Samo jedan teroristički napad kada bi se dogodio u Hrvatskoj vjerovatno 7 milijardi eura sljedeće godine ne bi prispjelo u kasu. To je ozbiljno pitanje. Ja bih rekao pitanje nacionalne sigurnosti”, tvrdi Zoran Krešić, novinar.
“I sam federalni MUP je prije godinu dana javno rekao da prati blizu 63 selefijske zajednice. Ne kažem da su to sve terorističke ćelije, ali činjenica da imamo stotine pripadnika, odnosno građana BiH, koji su se borili ili se još bore na ratištima Sirije i Iraka i njihov povratak u prvom redu treba brinuti građane BiH”, poručuje Božo Ljubić, zastupnik u Hrvatskom saboru.
Dijametralno suprotni stavovi o istom pitanju unutar same BiH, možda najbolje govore o nivou prijateljskih odnosa s Hrvatskom. Kitarović je za jedne neargumentovani islamofob, za druge, brižna susjeda.