More

    Katalonija traži posredovanje u pregovorima, Madrid odbija

    Predsjednik Katalonije Carles Puigdemont tvrdi da Madrid nije prihvatio zahtjeve za posredovanje u rješenju krize.

    Katalonski predsjednik Carles Puigdemont optužio je španjolskog kralja Filipa VI. da je namjerno ignorirao milijune Katalonaca osudivši njihove težnje za neovisnosti te da se založe za posredovanje kako bi se pronašao način rješenja katalonske krize, ali da ga španjolska vlada nije prihvatila.

    Službeni Madrid mu je odgovorio da se vrati poštivanju zakona, prenose agencije.

    “Ako Puigdemont želi razgovarati ili pregovarati ili poslati posrednike, on savršeno dobro zna što mora učiniti prije toga: vratiti se zakonu od kojeg nikada nije smio odustati”, reagirala je je španjolska vlada u priopćenju.

    No, katalonski parlament sazvao je za ponedjeljak posebnu sjednicu kako bi odlučio o koracima nakon referenduma. Istovremeno, Puigdemont upućuje kritike kralju.

    “Kralj je preuzeo govor i politike vlade premijera Mariana Rajoya koji su bili katastrofalni za Kataloniju i namjerno ignorira milijune Katalonaca koji ne razmišljaju poput njih”, rekao je predsjednik te regije na sjeveroistoku Španjolske u govoru koji je prenosila televizija.

    “Kralj je prihvatio neprikladnu ulogu, onoga koji pokušava pripremiti teren za odluke koje španjolska vlada već dugo priprema, kako bi uništio težnje neovisnosti katalonskog naroda”, dodao je Puigdemont.

    Nekoliko ponuda za posredovanje

    Potvrdio je kako je primio nekoliko ponuda posredovanja za rješenje sukoba s Madridom i optužio španjolsku vladu da nije prihvatila niti jednu.

    “Ovaj trenutak traži posredovanje. Primili smo različite ponude posljednjih sati i primit ćemo ih još. Svi oni znaju da sam spreman započeti proces posredovanja”, rekao je.

    Kralj Filip VI. je u utorak navečer izjavio da država mora osigurati ustavni poredak od katalonskih čelnika koji namjeravaju ilegalno proglasiti nezavisnost.

    “Poruku koju je šef države želio uputiti dijelu stanovništva, mi ne može prihvatiti. On namjerno ignorira Katalonce koji su bili žrtve policijskog nasilja koje je osupnulo polovicu svijeta”, istaknuo je Puigdemont nakon što Filip VI. nije spomenuo ranjene tijekom policijske intervencije na referendumu u nedjelju.

    Obrativši se izravno kralju, Puigdemont je na katalonskom rekao da je kralj razočarao mnoge u Kataloniji koji su ga cijenili.

    Puigdemont je izjavio da kralj duguje svoju krunu građanima i da mu ustav dodjeljuje ulogu posrednika koju on nije ni u jednom trenutku preuzeo.

    Madrid ‘ne prihvata ucjenu’

    Vlada konzervativnog premijera koju vodi Mariano Rajoy upozorila je Carlesa Puigdemonta da “neće nikada prihvatiti ucjenu”.

    “Povucite prijetnju o odvajanju”, rekao je Rajoy.

    Premijer Rajoy odbija razgovarati o referendumu o samoodređenju u Kataloniji pozivajući se na ustav koji predviđa da se takav tip referenduma može održati samo na cjelokupnom prostoru Španjolske.

    “Ne samo da je Puigdemont pokazao da je čelnik koji radi izvan zakona, on je apsolutno izvan stvarnosti”, poručila je i potpredsjednica španjolske vlade Soraya Saenz de Santamaria.

    Odmjeravanje snaga između središnje vlade i katalonskih čelnika koji prijete proglašenjem neovisnosti, gurnulo je Španjolsku u najgoru krizu nakon povratka demokracije 1977. godine.

    Najavljeno proglašenje nezavisnosti

    Ranije je Puigdemont najavio da će Katalonija proglasiti neovisnost “u roku od nekoliko dana”, te potvrdio kako će njegova vlada “djelovati potkraj ovoga ili početkom sljedećega tjedna”.

    Na pitanje što će učiniti ako Madrid intervenira i preuzme kontrolu nad katalonskom vladom, Puigdemont je odgovorio da bi to bila “pogreška koja bi sve promijenila”.

    Kralj Felipe VI. u međuvremenu je optužio katalonske čelnike da su izišli izvan okvira “zakona i demokracije” te najavio da će država uspostaviti “ustavni poredak” u Kataloniji gdje stotine tisuća ljudi prosvjeduju protiv policijskog nasilja na referendumu koji je Madrid zabranio.

    “Svojim neodgovornim ponašanjem mogu ugroziti stabilnost Katalonije i čitave Španjolske. Pravna država mora osigurati ustavni poredak u Kataloniji, a španjolska kruna je snažno predana španjolskom ustavu i demokraciji”, rekao je Felipe VI. te istaknuo svoju predanost kao kralj “jedinstvu i trajnosti Španjolske”.

    Na referendumu u Kataloniji, koji je španjolska policija nasiljem nastojala spriječiti, glasalo je 2,6 milijuna od 5,3 milijuna birača. Od onih koji su izašli na referendum, uglavnom zagovornika neovisnosti, 90 posto se izjasnilo za proglašenje samostalne republike Katalonije.

    POSLEDNJE VIJESTI

    - Advertisement -

    POVEZANE VIJESTI

    Ostavite komentar. NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove autora komentara, a ne stavove portala Otisak.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja jer takvi komentari neće biti objavljeni. Otisak.ba zadržava pravo da određene komentare obriše bez najave i objašnjenja.

    Molimo Vas unesite komentar
    Molimo Vas unesite Vaše ime ovdje

    ÷ 3 = one