More

Kadetkinje Lavova šampioni Bosne i Hercegovine (FOTO)

[SAOPŠTENJE] Kadetkinje Košarkaškog kluba Lavovi osvojile su titulu prvaka Bosne i Hercegovine za sezonu 2020-2021.

Finalni turnir Prvenstva Bosne i Hercegovine u kadetskoj konkurenciji održan je proteklog vikenda u Brčkom na koji su plasman izborile tri najbolje ekipe u Bosni i Hercegovini u ovom uzrastu: ŽKK Livno iz Livna, ŽKK Zrinjski 2010 iz Mostara te domaća selekcije KK Lavovi iz Brčkog.

Završnica je otvorena subotnjim duelom gostiju gdje su snage odmjerili Livno i Zrinjski. Obe ekipe pokazale su borbenost i veliku želju, ali Zrinjski odličnom igrom u trećoj i većim dijelom četvrte četvrtine uspjeva zaostatak na poluvremenu od 3 poena pretvoriti u pojednim momentima i u dvocifrenu rezultatsku prednost. Na kraju sasvim zaslužena pobjeda gošći iz Mostara rezultatom 66:57. Ekipa iz Livna kao izgubljeni iz prvog susreta odigrala je drugi meč protiv brčanskih Lavica istog dana u večernjem terminu.

Ušle su Lavice u ovaj duel više nego spremne i raspoložene da dokažu sav kvalitet koji posjeduju. Od samog starta meča bilo je jasno ko će voditi glavnu riječ na terenu, a rezultatska prednost je rasla iz minuta u minut. Raspoloženi dvojac Amila Smajić i Milica Đokić bile su nerješiva enigma za odbranu gošći iz Livna. Na krilima publike koja je u velikom broju ispunila tribine dvorane Tehničke škole Lavice su lakše nego što je bilo ko očekivao slomile otpor Livna ostvarivši izuzetno ubjedljivu i više nego zasluženu pobjedu rezultatom 82:50 (23:19, 15:6, 26:13, 18:12). Pobjeda Lavica koja im je omogućila plasman u finalni meč i priliku da u direktnoj borbi protiv Zrinjskog iz Mostara dođu do titule šampiona Bosne i Hercegovine za sezonu 2020-2021.

Najefikasnija na ovom meču bila je fantstična Amila Smajić sa 27 postignutih poena, a uz to je dodala i 12 skokova što je bile više nego dovoljno za dabl-dabl učinak i ukupan indeks korisnosti 33. Kapiten Milica Đokić je na ovoj utakmici upisala novi tripl-dabl ostvarivši učinak od 21 poen, 13 asistencija i 13 skokova, sa ukupnim indeksom korisnosti 34, a odlična na ovoj utakmici bila je i njena dvije godine mlađa sestra Sara Đokić sa učinkom od 9 ponea, 10 asistencija, 6 ukradenih lopti i 4 skoka.

Finalni meč, meč u kome se odlučivalo ko će zaslužiti epitet najbolje ekipe u Bosne i Hercegovini počeo je u nedelju 11:00 časova u dvorani Tehničke škole. Duel dvije izuzetno kvalitetne ekipe, duel u kome je publike mogla da uživa tokom svih 40 minuta i duel nakon kojeg publika može da žali što košarkaška utakmica ne traje duže. Pokazale su i Lavice i gošće iz Mostara da su opravdano u velikom finalu i da su u ovom momentu najkvalitetnije ekipe u svom uzrastu u Bosni i Hercegovini.

Međutim, kadetkinje Lavova nisu željele da se zadovolje samo pukim učešćem u finalnom meču, željele su pobjedu, željele su da pokažu da su najbolje i uspjele su u tome. Predvođene maestralnim kapitenom Milicom Đokić koju ni nezgodna povreda lica nije omela u namjeri da ostvari fantastičan učinak i novi tripl-dabl sa 22 postignuta poena, 14 asistencija, 12 skokova i ukupnim indeksom korisnosti od 35!  Lavice su tokom čitavog meča imale rezultatsku prednost, koja je u pojednim momentima bila i dvocifrena, međutim zahvaljujući prije svega pogođenim šutevima za tri poena mlade košarašice iz Mostara uspjevaju da se rezultatski vrate u utakmicu sa neizvjesnom završnicom. Sigurnom igrom u završnici Lavice dolaze do pobjede rezultatom 67:60 (20:17, 8:5, 24:20, 15:18) i TITULE ŠAMPIONA BOSNE I HERCEGOVINE.

Pored već pomenute Milice Đokić, odlične na ovom meču bile su i Sara Đokić sa dabl-dabl učinkom od 12 poena i 11 skokova, zatim Amila Smajić 11 poena i 9 skokova, Valentina Došić 11 postignutih poena i Ksenia Vukić 8 poena i 9 skokova.

Podsjećamo da su seniorke KK Lavovi u ovoj sezoni osvojile prvo mjesto u Prvoj ženskoj ligi Republike Srpske i ostvarile plasman u Premijer ligu Bosne i Hercegovine. Kostur upravo te seniorske ekipe čine kadetkinje i juniorke koje su po ko zna koji put pokazale sav svoj raskošni talenat i kvalitet koji posjeduju.