More

    Johnson kritizirao političare, BiH mora provesti reforme

    Svi koji prošetaju ulicama Baščaršije u Sarajevu, kao što sam to ja uradio prošlog aprila, shvatit će šta je Winston Churcill mislio, piše britanski ministar vanjskih poslova u autorskom tekstu.

    - Advertisement -

    Britanski ministar vanjskih poslova Boris Johnson pozvao je političare u Bosni i Hercegovini na odgovorno ponašanje, koje neće biti usmjereno na predstojeće izbore u toj zemlji, nego na stvarnu provedbu nužnih reformi, uključujući prilagodbe Izbornog zakona.

    U autorskom tekstu, koji su objavili dnevni listovi u Bosni i Hercegovini, on je istakao kako ništa od toga neće biti moguće bez kompromisa.

    “Pozivam vaše političke lidere da zajedno rade u duhu kompromisa na hitnom rješavanju pitanja izborne reforme. Rješenje se mora naći mnogo prije izbora krajem ove godine, jer bi neuspjeh na tom planu mogao dovesti do ozbiljnih posljedica”, napisao je šef britanske diplomatije.

    Duboko ukorijenjena korupcija

    Kazao je kako se nada da će vlade i parlamenti na svim nivoima vlasti u Bosni i Hercegovini uložiti odlučni napor prije oktobarskih općih izbora, kako bi se smanjili troškovi poslovanja, iskorijenila “duboko ukorijenjena korupcija” i pojačao nadzor nad pravosuđem.

    “Ako su vaši političari spremni krenuti naprijed, mi smo spremni pomoći”, poručio je Johnson građanima Bosne i Hercegovine, podsjećajući kako će u junu Vlada Velike Britanije okupiti lidere svih šest zemalja zapadnog Balkana i evropske partnere na samitu u Londonu, na kojem će glavna tema biti upravo stanje na jugoistoku evropskog kontinenta.

    Johnson je pojasnio kako je želja Londona da taj događaj dovede do stvarnog napretka u životima građana Bosne i Hercegovine.

    Stoga će fokus očekivanih junskih razgovora biti na podršci mladim poduzetnicima, posebno u digitalnom sektoru, jačanju regionalne saradnje na polju razvoja infrastrukture te borbi protiv korupcije i organiziranog kriminala.

    “Velika Britanija podržava težnju Bosne i Hercegovine da se pridruži Evropskoj uniji. Ako odabere da se pridruži NATO-u, i to će podržati”, izjavio je Johnson, najavivši kako će Velika Britanija samo ove godine potrošiti 7,5 miliona funti (oko devet miliona eura) na jačanje odbrambenog i sigurnosnog sektora Bosne i Hercegovine, na poboljšanje njenog pravosuđa i na moderniziranje ekonomije.

    ‘Više historije nego što može podnijeti’

    Ono što London traži zauzvrat je da se politički lideri u Bosni i Hercegovini ponašaju odgovorno i da poštuju ustavni okvir i vladavinu prava.

    “Velika Britanija stoga očekuje da se ove godine borba za glasove na izborima ne vodi retorikom koja dovodi do podjela, nego zajedničkom odlučnošću da se stvori bolja budućnost za sve u Bosni i Hercegovini”, poruka je britanskog ministra vanjskih poslova.

    “[nekadašnji britanski premijer]Winston Churcill je jednom rekao da ‘Balkan stvara više historije nego što može podnijeti’. Svi koji prošetaju ulicama Baščaršije u Sarajevu, kao što sam to ja uradio prošlog aprila, shvatit će šta je Churcill time mislio. Vijugave uličice još uvijek nose ožiljke mnogobrojnih trauma, od ubistva [austrougarskog prestolonasljednika [Franza Ferdinanda [28. juna 1914. godine] do najduže opsade [Sarajeva, od 1992. do 1995. godine] u modernoj evropskoj historiji”, napisao je Johnson.

    Ipak, kako kaže, džamije, crkve i sinagoge, jedna uz drugu, pričaju optimističniju priču o mirnom suživotu.

    On podsjeća da je tokom posjete Bosni i Hercegovine pozvao političare da se usmjere na izgradnju budućnosti, umjesto nastavljanja svađa iz prošlosti.

    Dodaje da nas historija uči jasnu lekciju da je stabilnost zapadnog Balkana ključna za stabilnost cijele Evrope.

    BiH je jedinstvena i suverena država

    “Sudbine i interesi naših zemalja su danas isprepleteni – i takvi će i ostati nakon našeg izlaska iz EU-a”, poručio je on.

    Ministar vanjskih poslova Velike Britanije navodi da je Bosna i Hercegovina jedinstvena i suverena država, ali da je ujedno i veoma decentralizirana zemlja, koja se zasniva na ideji konsenzusa njenih naroda.

    “Bosna i Hercegovina će biti zaista stabilna samo onda kada lideri svih strana budu poštovali ove činjenice. Danas je lako vidjeti posljedice podijeljene politike u Bosni i Hercegovini. Veliki broj mladih ljudi napušta zemlju, kako bi našli poslove kojih nema u njihovoj zemlji. Stanovništvo Bosne i Hercegovine je jedno od onih koje najbrže stari u cijeloj Evropi. I dok susjedi napreduju, Bosna i Hercegovina ne ide ukorak s njima”, poručio je Boris Johnson.

    - Advertisement -spot_imgspot_img

    POSLEDNJE VIJESTI

    - Advertisement -

    POVEZANE VIJESTI

    - Advertisement -spot_img

    Ostavite komentar. NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove autora komentara, a ne stavove portala Otisak.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja jer takvi komentari neće biti objavljeni. Otisak.ba zadržava pravo da određene komentare obriše bez najave i objašnjenja.

    Molimo Vas unesite komentar
    Molimo Vas unesite Vaše ime ovdje

    6 × one =