Predsjedatelj Predsjedništva Bosne i Hercegovine Bakir Izetbegović izjavio je u srijedu u intervjuu za portal Vijesti.ba da su susjedne zemlje izvršile agresiju na Bosnu i Hercegovinu te da u toj zemlji nije bila riječ o građanskom ratu, kako je to nedavno ustvrdila predsjednica Vijeća Federacije Rusije Valentina Matvijenko.
“U Bosni i Hercegovini nije bilo građanskog rata. Relevantne rezolucije organizacije Ujedinjenih naroda i presude međunarodnih sudova nedvojbeno su potvrdile da je bila riječ o agresiji susjednih zemalja i udruženim zločinačkim poduhvatima koji su sezali do [Slobodana] Miloševića i [Franje] Tuđmana”, rekao je Izetbegović, kako prenosi Hina.
Ustvrdio je kako je Matvijenko iznijela neutemeljene tvrdnje i da je njezin poziv za prijenos ovlasti s države na entitete protivan Dejtonskom sporazumu.
“Rusija je jedna od potpisnica Dejtonskog mirovnog sporazuma i ne bi smjela iznositi stavove protivne tom sporazumu”, rekao je Izetbegović.
Izetbegović je ocijenio kako mu je nejasno zašto član Predsjedništva Bosne i Hercegovine Dragan Čović ne stoji čvrsto iza svojih stavova ma kakvi oni bili – “zašto reterira, zašto misli da mi imamo obavezu sačuvati u tajnosti ono što on izgovori pred uticajnim svjetskim zvaničnicima i što se može odraziti na budućnost Bosne i Hercegovine i njenih građana?”
“Kada je u pitanju gradnja Pelješkog mosta, stao je uz Hrvatsku, kada je u pitanju odnos Bosne i Hercegovine prema Kosovu, stao je uz Srbiju, kada je odnos prema OHR-u u pitanju, stao je uz Dodika i Rusiju i uputio izvinjenje Matvijenko zbog reakcija ‘pojedinaca i nekih stranaka’ itd. To su činjenice i one, nažalost, itekako imaju veze sa stvarnošću”, kazao je Izetbegović.
‘Paternalistički odnos’ Hrvatske prema BiH
Komentirajući odnos Hrvatske prema Bosni i Hercegovini, ocijenio je da je riječ o “paternalističkom odnosu”.
“Ignorira se naše stavove i interese, negira udruženi zajednički poduhvat počinjen u pokušaju stvaranja etnički čistog hrvatskog teritorija, ne vraća nam imovinu, ne plaća vodni resurs Buškog jezera, koje koristi decenijama uz simbolične nadoknade”, rekao je Izetbegović.
Pritom je dodao da Hrvatska podupire Bosnu i Hercegovinu u euroatlantskim težnjama, investira i olakšava kretanje ljudi i robe.
Izetbegović je zaključio kako su odnosi Bosne i Hercegovine i Hrvatske “ambivalentni i kontroverzni”, dodajući da bi mogli biti i bolji.
Izetbegović je odbacio tvrdnje kako se danas bošnjačka strana u Bosni i Hercegovini ponaša poput srpske u bivšoj Jugoslaviji pokušavajući ostvariti dominaciju nad manje brojnim narodima.
“Naravno da nema nikakve istine u tome, ali ima tendencije da se Bošnjaci optuže i stigmatiziraju”, rekao je Izetbegović.
Odgovorio je i na pitanje tko će biti njegov nasljednik na mjestu člana Predsjedništva iz reda bošnjačkog naroda, ističući kako će predložiti da trenutačni predsjedatelj Vijeća ministara Denis Zvizdić aklamacijom bude prihvaćen kao kandidat Stranke demokratske akcije za tu funkciju.
‘Sebija će vjerovatno izrasti u snažnu ženu-političara’
Za svoju suprugu Sebiju Izetbegović, aktualnu direktoricu Sveučilišne kliničke bolnice u Sarajevu, rekao je kako je od političkog autsajdera postala snažna žena, koja je iz baze SDA dobila snažnu potporu za poziciju članice Predsjedništva Bosne i Hercegovine.
“I unatoč svemu tome, pa i mom ličnom negativnom odnosu prema njenoj kandidaturi, kao politička autsajderica je iz baze dobila snažnu podršku. Sebija će vjerovatno uskoro izrasti u snažnu ženu-političara, kakvih treba bosanskohercegovačkom društvu”, rekao je Izetbegović.
Mediji u Bosni i Hercegovini proteklih su dana objavljivali kako je Sebija Izetbegović dobila potporu 50 općinskih organizacija, a Zvizdić potporu otprilike 90 stranačkih organizacija za kandidaturu za člana državnog vrha iz reda bošnjačkog naroda.