Opći izbori u Bosni i Hercegovini [BiH] trebali bi biti održani u oktobru ove godine, a velika je nepoznanica jesu li promjene oko Izbornog zakona uopće moguće?
Stranke iz Republike Srpske [RS] i Hrvatska demokratska zajednica BiH [HDZBiH] blokiraju funkcioniranje vlasti na svim nivoima, osim u Brčko distriktu BiH, gdje djeluje koalicija sastavljena od brojnih opcija iz reda sva tri konstitutivna naroda, predvođena trojkom SDA-SNSD-HDZBiH.
Dokaz da se, uz utjecaj međunarodne zajednice, u ovom slučaju prvenstveno Sjedinjenih Američkih Država [SAD], ipak može funkcionirati.
SAD će nastaviti vršiti pritisak za diplomatsko rješenje političke krize i povratak stranaka iz RS-a u državne institucije. Stranci, pogotovo Amerikanci, znaju s kime imaju posla u BiH.
[VEZANI ČLANAK: Vršiti pritisak za diplomatsko rješenje krize u BiH]
“Umjesto što se vrijeme troši na sastajanje s korumpiranim zvaničnicima, više bih preferirao da SAD troše našu energiju u podizanje svijesti o velikom ekonomskom potencijalu BiH”, izjavio je američki diplomata Gabriel Escobar.
A bosanskohercegovački građani koji priželjkuju ekonomski procvat svoje zemlje mogu samo plakati – od muke.
Izbori u oktobru neupitni, ali za Čovića…
Posljednji pregovori u Neumu, uz evropske i američke medijatore, nisu bili uspješni. U narednim danima se očekuje nastavak dijaloga, u nekom drugom gradu, najvjerovatnije Sarajevu.
“S ovim ljudima nema više smisla raditi”, pesimističan je bio nakon neumskih razgovora predsjednik HDZ-a BiH Dragan Čović.
On smatra da ne postoje formalno-pravni uslovi za organizaciju Općih izbora ove godine, a demantuju ga Centralna izborna komisija [CIK] BiH i visoki predstavnik Christian Schmidt.
[VEZANI ČLANAK: Nema smetnji za organizaciju i provedbu Izbora]
“Izbori će biti održani u oktobru, bez obzira na ishod pregovora o izmjenama Izbornog zakona”, jasan je njemački diplomata na čelu međunarodne zajednice u BiH.
Takav stav ima i najjača parlamentarna stranka iz njegove zemlje – Socijaldemokratska partija Njemačke [SPD], čiji je zastupnik u Bundestagu Adis Ahmetović od nedavno i izvjestilac ove institucije za Zapadni Balkan.
Ovaj mladi političar na početku svog angažmana čini se poprilično posvećenim budućnosti zemlje iz koje vodi porijeklo. I nije slučajno baš on zadužen za BiH.
“Izbori u BiH se moraju održati u oktobru, sa ili bez novog Izbornog zakona”, poručio je Ahmetović u ime SPD-a, najavivši svoj dolazak u Sarajevo za nekoliko dana.
Podgrijavanje političke krize
Politička kriza u BiH se nastavlja, a dodatno je podgrijavaju predviđanja analitičara da će Čović ići u bojkot Izbora.
Pošto do Izbora ima još osam mjeseci, dug je redoslijed poteza koje može napraviti.
Tako će danas svojim prisustvom u Narodnoj skupštini RS međunarodnoj javnosti još jednom pokazati da je poželjan partner vlasti ovog bh. entiteta, čiju secesionističku politiku predvodi član Predsjedništva BiH i predsjednik Saveza nezavisnih socijaldemokrata [SNSD] Milorad Dodik.
Najavljeno je da će Čović danas posjetiti i Distrikt. Čisto da pokaže da ga ima i u toj specifičnoj, strateški veoma bitnoj administrativnoj jedinici u BiH, koja presijeca RS na dva dijela, gdje njegova stranka bez problema godinama funkcioniše u vlasti sa SDA, sa čijim predsjednikom nikako da se dogovori.
Želja političara iz RS-a: Razgovor bez stranih medijatora
Za razliku od prvog čovjeka HDZ-a BiH, Bakir Izetbegović [SDA] je dosta optimističniji nakon razgovora u Neumu.
“Na momente se činilo da ćemo napraviti kompletan posao. Idemo dalje”, poručio je on.
A dalje se ide bez stranih medijatora, što iz RS-a već dugo vremena priželjkuju, posebno nakon Dodikove posjete Srbiji, gdje mu je predsjednik Aleksandar Vučić jasno dao do znanja da mora smiriti tenzije i razgovarati.
“Posebna sjednica NSRS [danas] može biti dobra polazna osnova za rješavanje gorućih pitanja u BiH… I NSRS je dio institucija BiH”, izjavio je predsjednik NSRS Nedeljko Čubrilović [DEMOS], aludirajući na Izetbegovićevo neprihvatanje poziva da prisustvuje sjednici.
[VEZANI ČLANAK – Čubrilović: I NSRS je dio institucija BiH]
Moguće tehničke promjene
I onda se vraćamo pitanju s početka – jesu li promjene do Izbora u oktobru uopće moguće?
Trenutna procjena je da bi one tehničke prirode mogle biti nešto najpozitivnije u moru negativnih dešavanja, dok ona pitanja oko kojih i dalje nema dogovora ostaju otvorena za neke nove gradove i hotele, bez tačne vremenske odrednice.
“Onog trenutka kad nestane novca za unutarnje potrebe, za finansiranje svako svog aparata, onda će se konačno pristupiti krajnjem i konačnim pregovorima”, predviđa novinar Boris Čerkuč.
Zajednički stav stranaka probosanske orijentacije
Oni koji žele građansku BiH konačno su dočekali politički konsenzus između stranaka probosanske orijentacije.
[VEZANI ČLANAK: Politički konsenzus oko važnih pitanja]
Član Predsjedništva BiH i lider Demokratske fronte [DF] Željko Komšić otkrio je da se prije dva mjeseca sastao sa predsjednikom Socijaldemokratske partije BiH [SDPBiH] Nerminom Nikšićem, a da je o svemu bio upoznat i Izetbegović.
“Pored principa koji su se odnosili na izbor članova Predsjedništva BiH na temelju presuda Evropskog suda za ljudska prava, usaglasili smo se i o potrebi reduciranja domova naroda”, naveo je Komšić.
A biranim riječima o predsjednicima Naroda i Pravde [NiP], Saveza za bolju budućnost [SBB] i Narodnog evropskog saveza [NES] govorio je Izetbegović.
“Imali smo jedan zajednički stav i bili smo spremni da hrabro iskoračimo u odnosu na očekivanja hrvatske strane”, istakao je on.
Doći do evropskog izbornog sistema
Onaj u koga se polažu velike nade, Adis Ahmetović na propast neumskih pregovora pozitivno gleda. On zna kakvu BiH želi većina njenih građana.
[VEZANI ČLANAK: Da je dogovor postignut, bio bi štetan po BiH]
“U ovakvom sastavu pregovarača, svaki rezultat do kojeg bi se došlo ne bi bio dobar za budućnost Bosne i Hercegovine”, smatra njemački parlamentarac.
Pozvao je demokratske i liberalne snage u BiH da se zajedno bore i, uz pomoć Njemačke, dođu do evropskog izbornog sistema.
Izborni zakon BiH ne može biti onakav kako to žele nacionalističke snage, već multietnički i u skladu s evropskim standardima, naglašava Ahmetović. Još samo da to dočekamo…
NOVINAR: Adis Mujdanović