More

    Ispuštanje stakleničkih plinova dostiže novi rekord

    Ispuštanje ugljik-dioksida ove godine na putu je da dosegne rekordnih 37 milijardi tona.

    Ispuštanje stakleničkih plinova porast će ove godine za dva posto i doseći novi rekord, upozorili su znanstvenici.

    Emisije su stagnirale od 2014. i 2016. godine, ali će ove godine porasti, uglavnom zbog Kine, gdje su posljednje dvije godine padale, kažu stručnjaci.

    Najnoviji podaci, predstavljeni u Bonnu, na međunarodnoj klimatskoj konferenciji, udarac su globalnom cilju smanjenja ispuštanja štetnih plinova kako bi se izbjegle oluje, toplinski udari i porast razine mora.

    Rekord od 37 milijardi tona

    “Pokazalo se da vrijednosti iz prošle godine nisu bile gornja granica”, piše u izvješću Global Carbon Projecta, skupine od 76 znanstvenika iz 15 zemalja.

    Ispuštanje ugljičnog dioksida iz fosilnih goriva i industrije u 2017. godini za dva je posto veće nego u 2016. godini i na putu da dosegne rekordnih 37 milijardi tona, dodaju stručnjaci.

    “Čini se da ispuštanje ugljičnog dioksida ponovno snažno raste. To je jako razočaravajuće”, rekla je Corinne Le Quere, direktorica centra Tyndall na sveučilištu East Anglia u Londonu, prenosi Hina.

    U Bonnu je u tijeku 23. svjetska klimatska konferencija, na kojoj će do 17. studenog sudionici iz više od 190 zemalja pokušati naći mehanizme za ostvarenje ciljeva iz Pariškog klimatskog sporazuma iz 2015. godine.

    Njime se 195 zemalja obvezalo ograničiti globalno zagrijavanje na manje od dva stupnja Celzijeva u usporedbi s predindustrijskim razvojem.

    Sporazum su potpisali šefovi država ili vlada, a dosad ga je ratificiralo više od 130 zemalja.

    Pesimistična predviđanja

    Brojni znanstvenici predviđaju da zacrtani cilj neće biti ispunjen, jer vlade nisu poduzele dovoljno, a Ujedinjeni narodi su upozorili da se svijet kreće prema scenariju u kojem će do 2100. godine temperatura narasti za tri stupnja.

    Američki predsjednik Donald Trump najavio je da će SAD napustiti Pariški sporazum, a s druge strane delegacije bi tijekom konferencije trebale razraditi pravilnik koji bi bio usvojen na sljedećoj klimatskoj konferenciji u Poljskoj 2018. godine.

    Aktivisti za zaštitu okoliša izašli su ranije na prosvjede u Bonnu uoči klimatske konferencije UN-a COP 23, zahtijevajući veće napore za smanjenje ispuštanja štetnih plinova te brže zatvaranje termoelektrana na ugljen.

    SourceAgencije

    POSLEDNJE VIJESTI

    - Advertisement -

    POVEZANE VIJESTI

    Ostavite komentar. NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove autora komentara, a ne stavove portala Otisak.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja jer takvi komentari neće biti objavljeni. Otisak.ba zadržava pravo da određene komentare obriše bez najave i objašnjenja.

    Molimo Vas unesite komentar
    Molimo Vas unesite Vaše ime ovdje

    71 − = sixty four