Visoki predstavnik međunarodne zajednice u Bosni i Hercegovini Valentin Inzko je u utorak pročitao svoj izvještaj za prethodni period u Vijeću sigurnosti Ujedinjenih naroda, u kojem je oštro kritizirao politiku bh. entiteta Republika Srpska, kazavši da se svjesno oslovljava taj entitet kao država, naglašavajući česte intencije da se provode referendumi koji nisu u nadležnosti RS-a.
U izvještaju koji se odnosi na period od 22. aprila do 21. oktobra 2017. godine Inzko je naglasio kako stranke u Bosni i Hercegovini moraju učini sve što je u njihovoj moći kako bi se omogućili izbori i provedba njihovih rezultata te da se Dom naroda Parlamentarne slupštine Bosne i Hercegovine mora pripremiti za nadolazeće izbore, prenose bh. mediji.
On je rekao kako aktivnosti u RS-u dovode u pitanje budućnost države Bosne i Hercegovine i opstanak sudova te da se govori o državnosti entiteta RS, što dovodi do paralize reformi i predstavlja problem za integraciju Bosne i Hercegovine.
‘Korupcija, diskriminacija, odlazak mladih…’
Naglasio je da vlasti u RS-u mogu odlučivati o pitanjima u okviru njihovih nadležnosti, a ne o zakonima o pravosuđu i državnim institucijama.
Kao jedan od problema Inzko je istakao da je predsjednik RS-a Milorad Dodik tražio od sudija iz reda srpskog naroda u Sudu Bosne i Hercegovine da se povuku nakon oslobađajuće presude ratnom komandantu Armije Bosne i Hercegovine u Srebrenici Naseru Oriću.
Kao neke od ključnih problema u zemlji naveo je nedostatak vladavine zakona, nesprovođenje odluke Sejdić-Finci, zbog čega su određene grupe diskriminirane, korupcija u političkom sistemu te egzodus mladih.
Pozvao je međunarodnu zajednicu da se aktivnije uključi da bi se u Bosni i Hercegovini održao mir i da bi se riješili ključni problemi, poput korupcije i vladavine prava.