More

Historijska pobjeda košarkašica Lavova na gostovanju u Crnoj Gori /FOTO

Košarkašice KK Lavovi Brčko lige nastavile su sa odličnim igrama u sezoni 2022-2023. U okviru sedmog kola WABA lige, protekle srijede, savladale su predstavnika Crne Gore u ovom takmičenju ekipu Nikšića na gostujućem terenu rezultatom 68:79 po četvrtinama 25:12, 17:24, 14:18 i 12:25.

Bila je ovo pobjeda koja je već sada dobila prefiks historijska, i to iz nekoliko razloga, kako zbog timskog učinka, isto tako i zbog učinka pojedinaca na gostovanju u Nikšiću.

S obzirom na činjenicu da je KK Lavovi prvi košarkaški klub iz Brčkog koji nastupa na međunarodnoj sceni, bila je ovo i prva međunarodna pobjeda brčanske košarke, koja je Lavicama ujedno u velikoj mjeri otvorila vrata drugog kruga takmičenja u WABA ligi. Do kraja prvog dijela takmičenja  ostala su dva kola, u kojima Lavice dočekuju Orlove iz Banja Luke i gostuju ekipi Cinkarne Celje u Sloveniji.

Mirela Halilović

Pored timskog učinka na ovom meču koji će ostati upamćen i upisan u klupske almanahe, individualni učinak košarkašice Lavova Mirele Halilović je nešto što će se, takođe, dugo pamtiti. Naime Mirela je u Nikšiću ostvarila učinak od 25 postignutih poena, upisala je 7 asistenicja i  ostvarila 4 skoka i 1 ukradenu loptu, za ukupan indeks valorizacije 30! Učinak je to koji joj je donio priznanje MVP (najkorisniji igrač) kompletnog 7. kola WABA lige! Pored prve pobjede na međunarodnoj sceni, KK Lavovi ima i prvog igrača koji je došao do titule MVP kola, što u izuzetno jakoj konkurenciji nije nimalo lako ostvariti!

Pored već pomenute Mirele Halilović sjajnu partiju je pružila i kapiten Lavova i juniorska reprezentativka Srbije Milica Đokić sa 22 postignuta poena, 5 skokova i 2 asistencije, dok je juniorska reprezentativka Bosne i Hercegovine Jelena Lazarević ostvarila ukupno 6. dabl-dabl učinak u ovoj sezoni sa 10 postignutih poena i 12 skokova.

Sam početak utakmice nije nagovještavao ovakav epilog, s obzirom na činjenicu da su domaće košarkašice već u prvoj četvrtini imale izuzetno ubjedljivu prednost od 19 poena razlike (23:4). Međutim nakon minute odmora koju je zatražio trener Bližnjaković, Lavice polako konsoliduju svoje redove, polako ali sigurno tope prednost Nikšića, koja je na poluvremenu iznosila “samo” 6 poena 42:36.

Drugo poluvrijeme proteklo je u apsolutnoj dominaciji brčanskih košarkašica koje su u drugih 20 minuta igre pokazale sav svoj raskošni talenat i kvalitet. Fantastičnom borbenošću u odbrani i sigurnom realizacijom i raznovrsnom igrom u napadu polovinom treće četvrtine dolaze do rezultatske prednosti koju su do kraja utakmice konstatno uvećavale za konačnih 11 poena razlike.

S obzirom na činjenicu da su Lavice od istog protivnika u okviru 2. kola WABA lige poražene u Brčkom rezultatom 50:58 pobjeda od 11 poena razlike u Nikšiću daje im prednost u međusobnom skoru u odnosu na predstavnice Crne Gore za plasman u drugu rundu takmičenja.

U narednom 8. kolu WABA lige košarašice Lavova dočekuju vicešampione Bosne i Hercegovine iz prošle sezone ekipu Orlova. Ova utakmica je na rasporedu, u srijedu 7. decembra, u dvorani Tehničke škole u Brčkom sa početkom u 19:00 časova.

Prva naredna utakmica Lavice očekuje u nedelju, 4. decembra, u okviru 5. kola Prvenstva Bosne i Hercegovine, takođe, u Brčkom. Protivnik je ekipa Čelika iz Zenice, a utakmica se igra u dvorani Tehničke škole sa početkom u 17:00 sati.

Utakmica protiv Čelika, zahvaljujući Komisiji za budžet Vlade Brčko distrikta Bosne i Hercegovine i Odjeljeja za obrazovanje bit će odigrana sa novim semaforom u dvorani Tehničke škole u Brčkom, koji ispunjava sve standarde FIBA svjetske košarkaške asocijacije.