Komesar Evropske unije za budžet i ljudske resurse Günther Öttinger upozorio je na rizik od “građanskog rata” u Kataloniji dok rastu strahovanja zbog mogućeg jednostranog proglašenja nezavisnosti te španske regije.
Britanski list Daily Telegraph prenosi da je Öttinger pozvao dvije strane na razgovor iako vrijeme prolazi i nema naznaka da će biti dijaloga, a stranke koje se zalažu za nezavisnost žele već u ponedjeljak proglasiti katalonsku republiku.
“Situacija je veoma, veoma uznemirujuća. Građanski rat planira se usred Evrope. Možemo se samo nadati da će uskoro biti razgovora Madrida i Barcelone”, rekao je on i dodao da bi EU mogla biti posrednik u tim razgovorima samo “ako bude zatraženo”.
Izvinjenje predstavnika Madrida
Glasnogovornik Vlade Španije Íñigo Méndez de Vigo izjavio je da je u Kataloniji “narušen suživot”, optuživši za to separatističke vlasti te bogate sjeveroistočne regije, koje nastavljaju s nastojanjima za nezavisnost, navodi AP.
Navodi se da je De Vigo, koji je istovremeno i ministar obrazovanja, kulture i sporta, pozvao katalonsku regionalnu vladu da odustane od secesionizma kako bi započeo dijalog.
Agencija AP navodi kako je on upozorio Katalonce da proglašenje nezavisnosti u regionalnom parlamentu “nije dovoljno” i da je međunarodna zajednica ta koja treba priznati nezavisnost nacija.
Zvanični predstavnik Vlade Španije u Kataloniji Enric Millo izvinio se ranije za nasilno ponašanje policije prema građanima koji su pokušavali glasati na referendumu o nezavisnosti u Kataloniji, koji je Vlada Španije zabranila.
“Kad vidim slike i kad znam da su ljudi udarani, gurani i da je čak jedna osoba hospitalizirana, ne mogu ne izraziti žaljenje i izvinjenje u ime policajaca koji su intervenisali”, izjavio je on.
Prema podacima katalonskih zdravstvenih zvaničnika, u policijskoj akciji u vrijeme održavanja referenduma o nezavisnosti Katalonije povrijeđeno je gotovo 900 ljudi.
Ovo je prvo izvinjenje nekog od španskih vladinih zvaničnika vezano za sukobe koji su izbili u vrijeme održavanja referenduma o nezavisnosti Katalonije, koje predstavlja pomirljivu gestu prema katalonskim čelnicima, koji planiraju proglasiti nezavisnost Katalonije od Španije.
Konačni rezultati
Katalonska regionalna vlada objavila je konačne rezultate referenduma o nezavisnosti, prema kojima je 90,18 posto građana od izašlih na referendum glasalo za odvajanje od Španije.
Na referendumu je glasalo 2.286.217 osoba od ukupno 5,3 miliona Katalonaca s pravom glasa. Za otcjepljenje je tako glasalo 2.044.038 glasača.
Podaci objavljeni na Twitter-profilu Vlade Katalonije također pokazuju da je 7,83 posto Katalonaca ili 177.544 glasalo protiv nezavisnosti, prenosi Reuters.
Iz Madrida i dalje ne priznaju referendum, koji su proglasili neustavnim.