Ako ste nervozni, konstantno gubite na kilaži iako imate dobar apetit, srce vam lupa i preskače, kosa vam opada i često vas oblije topao znoj – sve su prilike da imate hipertireozu, ubrzan rad štitne žlijezde kada ona u krv izlučuje više hormona nego što je našem organizmu potrebno.
Ovo je samo dio simptoma koji se javljaju kad štitna žlijezda ubrza rad. Ako vam pritom i oči izgledaju kao da “iskaču” iz očne duplje gotovo je sigurno da je bolest pokucala na vaša vrata.
– Često nastaju i promjene na očima – ispupčene očne jabučice, sjajne oči, ukočen pogled. Također, dlanovi su topli, koža oznojena, topla, vlažna, baršunasta. Srčani ritam je ubrzan, mogu se javiti aritmije, a u težim slučajevima srčano popuštanje i embolije – objašnjava prof. dr Vesna Dimitrijević Srećković u svojoj knjizi „Post – put u život“.
Umor, malaksalost, otečenost…
Nasuprot tome, osobu sa hipotireozom karakterišu umor, malaksalost, zimogrožljivost, dobijanje na tjelesnoj težini, otečenost, opstipacija.
– Kod velikog broja osoba sa hipotireozom u početku mogu da izostanu simptomi, a smetnje koje oboljeli imaju veoma su nejasne i nekarakteristične ali se vremenom javljaju navedeni klasični simptomi. Pacijenti su usporeni, otečenog lica bez mimike, oteklih očnih kapaka, blijedožućkaste, suhe, hrapave i hladne kože. Glas im je često promukao, srčana radnja usporena, u težim slučajevima na srću i plućima javlja se izliv i srce može biti uvećano. Nisu rijetki ni menstrualni poremećaji kao i sterilitet muškaraca i žena, a mogu se javiti depresije i psihoze – navodi doktorka Dimitrijević Srećković.
Kako se postavlja dijagnoza
Da bi se postavila dijagnoza poremećaja štitne žlijezde, uz opisanu kliničku sliku dovoljno je uraditi hormone žlijezde u krvi i donijeti odluku o terapiji.
– Pored hormona može se uraditi i ultrazvučni pregled koji može otkriti čvor žlijezde. U tom slučaju treba uraditi dopunsku dijagnostiku, scintigrafiju štitne, čiji nalaz može da pokaže hiperfunkcioni „vruć“ čvor koji je uzrok hipertireoze – ističe doktorica.
Otisak.ba